15 Dec 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Still living their nightmare

Still living their nightmare

Tirsdag, 14. august, 2007, 00:00:00

Hardcore-punkfestivalen Shittown denne week-end fik vist, at kampen for flere fristeder lever i bedste velgående og at politikerne har et hedt efterår i vente

af Laurids Hovgaard
Stemningen i og omkring den Grå Hal på Christiania i København var weekenden præget af en fandenivoldsk Do It Yourself-attitude og ungdomshusbevægelsen fik endnu engang vist, at til trods for rydningen af Jagtvej 69 lever ånden videre. Stærkere end tidligere.
Festivalen 'Shittown' blev kickstartet med en demonstration i torsdags fra Blågårds Plads. Demoen samlede over 1.000 mennesker. Demonstration var med til at lægge stilen for weekendens aktiviteter. Da man nåede Kgs. Nytorv og politiet ikke ville lade demonstrationen gå videre, sagde man 'skråt op' og gik alligevel forbi politiet og videre mod Christiania.
Musikken var hardcore- punk hele vejen igennem, og programmet fik vist, at den danske punkscene lever i bedste velgående. Men selvom dansk punk for øjeblikket bliver lyttet til over det meste af Europa, kunne man godt have satset lidt mere på de internationale bands.
Shittown havde været en oplagt lejlighed til at invitere nogle af Europas mange DIY-hardcore-bands indenfor i den Grå Hal.
Men udover musikken, bød weekenden også på en række kreative og politiske aktiviteter. Lørdag eftermiddag gik turen til Islands Brygge til Punx Picnic, og søndag løb den legendariske Bike Wars-konkurrence af stablen. Hjemmebyggede cykler i alverdens afskygninger kæmpede mod hinanden i den opstillede arena inde i Hallen.

Lyden
Rammerne for festivalen var som sagt nye og ikke mindst noget af en udfordring. Den Grå Hal har altid været et svært sted at holde fest. Lyden er ofte for stor og bliver kastet rundt i det gigantiske lokale og mange fester er igennem tiderne druknet i det enorme lokale.
Men kreativitet var der ikke mangel på. I midten af hallen var der stillet et stort stillads op der skabte to separate rum i den grå hal og som skabte den rigtige festival-stemning med bistros, madboder og bar i det ene rum og så musikken i den anden ende.
Så nemt kan lyden reddes og ikke mindst den intime stemning. Desværre var priserne ikke præget af den gamle stil fra Ungdomshuset. 22 kr. for en lille fadøl og 60 kr. i entre gjorde, at mange foretrak græsplænen og en billig Ren Pilsner til fordel for øko-bajerne indenfor. Det gjorde også, at man til tider følte sig lidt ensom inde i den store hal.
Navnet på den fire dage lange punkfestival i weekenden udstråler ikke ligefrem mangfoldighed og kreativitet, men nærmere var et udtryk for den frustration, ungdomshusbevægelsen har oplevet over de ignorante politikere på Rådhuset, der ikke vil tage deres del af ansvaret for en mangfoldig by.
Men alligevel fik Shittown vist at kampen for flere fristeder lever i bedste velgående og politikerne har et hedt efterår i vente.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


14. aug. 2007 - 00:00   30. aug. 2012 - 22:15

Kultur