Så er det med at være hurtig i billetbestilling. Manu Chao kommer
Afrikansk design i Rundetårn
Fra i dag og frem til 30. september slår Rundetårn dørene op for verdens første udstilling med ultramoderne afrikansk design. Nyt afrikansk design er haute couture, streetwear, grafik, industrielt design, keramik og møbler, der forener det mest progressive design med traditionelt håndværk og visioner om at opbygge et nyt og bedre Afrika, skriver websitet KultuNaut
Hjørring Revyen truet
Kommunen vil ikke give de nødvendige penge.
Hjørring Revyens lukker måske. Fonden bag revyen har netop opgivet at lave revy i 2008, meddeler P4 Nordjylland.
Det er således tredje år i træk uden revyen, der især er kendt for lederen Per Pallesens indsats i det nordjyske på revyen.
Fonden bag revyen havde søgt kommunen om en halv million kroner i støtte til at få revyen i gang igen. Men fritids- og kultur-udvalget ville kun punge ud med 278.000 kroner. Og det er ikke nok.
Sebastians box-sæt klar
Sebastian har været tæt på hele processen med udgivelserne af tre bokse.
Til efteråret kommer de første af sangeren Sebastians i alt 30 plader og cd`er i tre box-sæt.
I alt kan Sebastian akkrediteres for langt over 300 sang, så alle er naturligvis ikke med.
Den første bok udkommer allerede den 27. august. Den indeholder sangene fra de første 29 albums. Den sidste boks indeholder blandt andet cd'en 'Rariteter'.
De tre bokse bærer titlerne 'Sangskatten' hhv. vol. I, II og III. De to sidste udkommer den 24. september og den 22. oktober.
Alle sange er finjusteret lydmæssigt.
Sebastian har været tæt på hele processen med udgivelserne af boksene.
De tre bokse kommer i 35-året for udgivelsen af Sebastians album 'Den store flugt'.
Manu Chao til Danmark
Så er det med at være hurtig i billetbestilling. Manu Chao kommer.
Der er allerede gået seks år siden vi alle gik rundt i sommervarmen og sang med på 'Me Gustas Tœ' fra Manu Chao-albummet 'Prxima Estacin: Esperanza'.
Nu kommer Manu Chao til Vega i København i oktober.
Han udgav i 2004 albummet 'Sibérie M'était Contéee' i al stilfærdighed, hvor han udelukkende sang på fransk.
Nu er han på vej tilbage med et nyt album til september kaldet 'La Radiolina', der på karakteristisk vis er inspireret af mange genrer og blander rock og pop med en lang række genrer som salsa, reggae, ska og ra•. De mange inspirationskilder er blandt andet kommet fra hans opvækst i et indvandrerkvarter i Paris og hans rejser i Mesoamerika efter Mano Negras opløsning.
Mere på vega.dk
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278