I weekenden afholdt Kommunistisk Parti i Danmark (KpiD) og Danmarks Kommunistiske Parti (DKP) K-Festival i Nørrebroparken i København
I weekenden afholdt Kommunistisk Parti i Danmark (KpiD) og Danmarks Kommunistiske Parti (DKP) K-Festival i Nørrebroparken i København.
De to dage, der kun blev udsat for en enkelt strid regnbyge, var en blanding af kultur og aktuel politik i boder, taler og debatter. Med alt fra bog- og musiksalg til mad og drikke, kunstlotteri og loppemarked.
Rikke Carlsson fra festival-ledelsen er tilfreds.
- Der har i år været meget ny og spændende musik, blandt andet vil jeg fremhæve Ganger Pilt, der spillede en fantastisk koncert lørdag, siger i en kommentar til Arbejderen.
Musikalsk stod Røde Horn for den traditionelle åbning lørdag, mens forskellige kunstnere som Søren Krogh solo og Helge Knudsen & Miguel Baez spillede. Sidstnævnte med latinamerikanske modstandssange.
Travellin` Band høstede stort bifald for koncerten i det store telt lørdag aften, mens Peter Abrahamsen & Janne Lærkedal leverede en indfølt koncert søndag. I det hele taget var stemningen i det store blå telt indfølt og tæt begge dage.
Den cubanske og den venezuelanske ambassadør i Danmark høstede også store bifald.
- Især den venezuelanske taler var interessant, slutter Rikke Carlsson.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278