Jeg håber, at vi til næste år må fejre en Danish Labor Festival med deltagelse af arbejdere, fagforeningsledere, musikere,skuespillere og filmfolk fra hele verden, skriver dansk arbejdersanger
af Micael Castor
På baggrund af udgivelsen af cd`en 'Arbejderliv' i oktober 2006 blev vi syv organiserede medlemmer af Dansk Musiker Forbund, Jørn Nielsen, Irina Strange, Bendix Nielsen Hanne Skaalum, Victoria Thygesen, Claus Bastrup og denne artikel forfatter, inviteret til Labor Festival i San Francisco denne sommer. Det foregik fra 10-20 juli.
DMF havde støttet os hver med et beløb på 4000 kr. til vores flyrejse.
San Francisco er den by i USA, som igennem historien har markeret sig mest, ved demonstrationer og klassekampe.
Festivalen har eksisteret siden 1994 ved lederen Steve Zeltzer og har et alsidigt program, der viser arbejderklassens vilkår nationalt og internationalt via film, teater, musik og foredrag.
Sloganet for årets festival var 'Workers of the world unite - you have nothing to loose but your chains'.
Labor Festival er nu også udbredt til lande som Japan, Sydkorea, Bolivia, Tyskland, Tyrkiet, Argentina og Brasilien.
Vi startede ud med, at optræde d. 12. juli på en irsk pub i Santa Cruz - Poets and Patriots - som er samlingsstedet for arbejderklassen i Santa Cruz. Den 14. juli optrådte vi så på Music Community Center i San Francisco.
Når vi sluttede vores program af med at synge Internationale, blev publikum helt begejstrede og sang med på den engelske version.
Begge steder blev vi godt modtaget - danske arbejdersange via deres gode melodier faldt i publikums smag - og jeg blev opfordret til, at oversætte eller omskrive nogle af dem til det lokale arbejderkor.
Jeg har fundet sammen med en lokal sangskriver derovre, Jack Chernos, som har specialiseret sig i protestsange, og vi arbejder nu på projektet.
USA's sygehuse
Den 15. juli deltog jeg på opfordring fra Steve Zeltzer i en demonstration mod lukning af det lokale sygehus Skt. Lukas. - her deltog primært ansatte på sygehuset og sympatisører udefra.
Demonstrationen forløb roligt, men synet af politiets pistoler og knipler var måske også til med at holde folk i ro.
I den forbindelse blev jeg interviewet til et program, som blev sendt på lokalt kabel-TV. Jeg fortalte her om mit syn på vores danske sygehusvæsen kontra det amerikanske.
Hvad der chokerede mig ved det amerikanske sygehusvæsen var, at selv hvis man tegner en forsikring, er man ikke sikret mod økonomisk ruin ved hospitalsindlæggelse.
En arbejder gav et eksempel på, at en typisk arbejder med fast arbejde og ejerbolig er ca. seks måneder fra at blive hjemløs i tilfælde af alvorlig sygdom.
I følge flere, jeg mødte, regnes det for 'socialistisk' i USA, hvis man arbejder for gratis sygehuse for patienter.
Mange fagforeninger i USA er i følge Steve Zeltzer også primært forretninger, som drives ud fra profit - og pengene som burde gå til arbejdernes vel og uddannelse, går ofte til politiske kandidater.
Jeg deltog også i et møde med medlemmer af det lokale Peace and Freedom Party - i dagens anledning var deres kommende borgmesterkandidat, Dr. Ahimsa Sumchai, med til mødet. Hun er oprindelig uddannet læge, og det var interessant at tale med hende om sygehusvæsenet i USA..
Amerikansk interesse`
Jeg mødte medlemmer af det lokale havnearbejderforbund - og inspiret af deres slogan 'An injury to one is an injury to all' skriver jeg nu på en sang med samme titel.
Via mit medlemskab af DMF holdt jeg også et foredrag den 17 juli, for lokale medlemmer af Musikerforbundet i San Francisco - her talte jeg om rettighederne i Danmark for organiserede musikere og fagforeningsmedlemmer, hvor jeg havde materiale med fra 3F på engelsk.
Interessen og nysgerrigheden omkring mit foredrag var stor - vi fik en rigtig god debat, hvor jeg fik yderligere indblik i forholdene i USA.
Mit facit for opholdet i San Francisco er, at arbejdskampen i USA er i fuld gang. Labor Festival i San Francisco har eksisteret i 13 år og vokser hvert år og får udbredelse på verdensbasis. Behovet for bedre rettigheder for arbejderne i USA er meget aktuelt.
Jeg håber, at vi til næste år må fejre en Danish Labor Festival med deltagelse af arbejdere, fagforeningsledere, musikere, skuespillere, filmfolk m.fl. fra hele verden.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278