Sundhedscenter ved den Plaza Vieja - Gamle Plads - for personer med seksuelt overførte sygdomme som hiv/aids
af Niels Erik Danielsen
Sundhedscenter ved den Plaza Vieja - Gamle Plads - for personer med seksuelt overførte sygdomme som hiv/aids.
Lederen er Dr. Angelica Suarez. Dr. Daisia Ramirez er også med ved besøget. I Cuba er der cirka 3000 hiv/aids-tilfælde for tiden. Og der er 437 der bliver behandlet på dette center.
Antallet af hiv/aids er stabiliseret på de 3000. Cuba har ikke mange narkomaner, så der smittes ikke så mange på den måde. Der er ingen lov der siger, at man skal oplyse om at man har hiv/aids. Men man kan straffes hvis man udsætter andre for smittefare.
En hiv-smittet skal deltage i et kursus, hvor der informeres om farer ved hiv/aids.
- I 1985 så vi de første hiv/aids-diagnoser, og det daværende sundhedsberedskab intervenerede og isolerede de smittede. Man vidste ikke, hvordan man skulle forholde sig til denne nye farlige sygdom. Men denne isolering ophørte i 1996, fortæller doktor Suarez.
Det var cubanere, der havde været i Afrika, der kom med smitten. Det var først og fremmest homoseksuelle og biseksuelle, der var risikogruppen.
Turismen og prostitutionen var ikke så udbredt, som den er i dag, så det bredte sig ikke så meget til andre grupper. Men en del unge piger blev dog ramt.
Folk i dag er vel informeret om farerne ved hiv/aids.
Der skrives journal, og hver patient registreres, blandt andet om personen er derhjemme eller kommer i centeret om kontakten til familien og andre forhold.
Cuba har nok medicin til de smittede og den er gratis.
Der er kendte mennesker, der informere om farerne. En plakat i doktorens kontor viser en ung populær sanger og teksten lyder: 'Gid at i morgen ikke er for sent'.
I november sidste år rejste en gruppe danskere med Samarbejdet Arbejdere Akademikere på studierejse til Cuba. Deltagerne havde især fokus på arbejdsmiljø, men der blev også tid til andre oplevelser og undersøgelser.
Niels Erik Danielsen, der er faglig sekretær hos 3F i Slagelse var med på turen. Han har skrevet om oplevelserne.
Arbejderne bragte den 11. marts tre andre beretninger af Niels Erik Danielsen.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278