Kriminalroman med et godt kriminal-plot og en storpolitisk intrige samt et overraskende møde med Lene Espersen, Lula da Silva og Hugo Chávez
af Sven-Erik Simonsen
Det er en sjældenhed - og synes jeg - en sjælden god oplevelse at læse en kriminalroman, hvor man kan godte sig over at Danmarks barmfagre justitsminister bliver omtalt tilpas nedladende:
'Opgaven der foreligger, er altså at hente Robert Tøfting Jensen til Danmark. Og som det fremgår, har vi ikke meget tiltro til en løsning ad frivillighedens vej. Men det skal naturligvis forsøges - alt forudsat at man kan finde ham. Og det kan meget vel kræve andet end kendskab til retsplejelovens strafprocessuelle regler'.
Med disse ord fra justitsministeren, bliver bogens hovedperson (helt) sendt af sted til Lulas Brasilien på en mission, der byder på både spænding, sex og livsfare.
Missionen fører Christoffer Winther til nutidens Brasilien - hvor forfatteren Michael Lose selv har været. Der tegnes et troværdigt billede af ganske særegne steder i Brasilien. Nogle gange besøger vi slumkvarterer i de store brasilianske byer, og om forfatterens egen research har ført ham dertil vides ikke, men beretningen er stærk og troværdig - i hvert fald for en, som nok har været i Brasilien, men ikke dybt inde i favellaerne.
Kriminalplottet er også godt og som i romanen 'Farligt møde i Havanna', som Michael Lose udsendte i 2000 er der en politisk hage ved plottet. Det kan jeg godt lide.
Så hvis man har godtet sig over at justitsminister Espersen har fået så brystholderen passer, vil man blot blive endnu gladere når vores hovedperson pludselig - men i romanen troværdigt og logisk - kommer til at spille en rolle i et komplot, som har intet mindre end Lula og Chávez på sigtekornet.
'Det måtte for alt i verden ikke gå som i Venezuela. OPEC havde planer om at omlægge betalingerne for oliehandel fra dollars til euro. Chávez havde i Caracas stået og bræget om at fastsætte en lavere produktionskvote for at holde prisniveauet. Han talte for en mindstepris på 50 dollars pr. tønde. Det var for helvede en hel verdensorden der stod på spil. Lula måtte dele udbyttet med Nordamerikas olieselskaber. Det SKULLE han indse'.
Det er Oliver Jackson, der bliver betalt for at få Lula til at 'indse'. Oliver Jacksons har forbindelse til Robert Tøfting Jensen, og således krydser Jacksons vej vores danske helt!. Og resten må man læse i bogen, der er udkommet.
Michael Lose: Sort sol over Rio. 259 sider. 298 kr. Forlaget Per Kofod.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278