Naja Koppels billedbog er som en rejse gennem livet, hvor billederne og og digtene er som stemningsrapporter ved de mange stationer
af Karin Busk
Naja Koppel har lavet en smuk bog med billeder, hun har taget på sine rejser rundt i verden og hjemme i Sydhavnen, hvor hun er vokset op. Billeder fra rejsen gennem livet.
Bogen er blevet til på opfordring fra Najas far, Thomas Koppel. 'Du spurgte mig tit, om ikke jeg ville lave en bog med billeder og fortællinger fra mine rejser. Her er der lidt. Kys og kærlighed fra Naja.' Bogen hedder da også 'Til min far - mine billeder og rejser.'
En rejse gennem livet, hvor billederne og digtene er som stemningsrapporter ved de mange stationer. Snart er vi i Libanon, så Sydhavnen, København, New York, Puerto Rico, Los Angeles.
De stærke farver i fotografierne kunne gøre en helt mæt, hvis ikke det var fordi, Naja samtidig giver os sine historier, erfaringer og oplevelser med på vejen.
Los Angeles, drømmenes by, hvor nogle mennesker lever på gaden og sover i papkasser, mens andre har råd til at få lavet hvide tænder og kunstigt smil. Alle får lavet det samme smil hos den samme tandlæge.
Modsætningerne dominerer både i billeder og tekst. Lyset og mørket. Livet og døden. Drømmene og mareridtene. En flot fotografisk og poetisk vinkel i fotoet med en antennes skygge, der falder som et kors over skraldebunken på fortovet i Los Angeles. Englenes by? Fotos af murmalerier, der peger på det sindsyge i, at det er lykkedes at kunne sende mennesket til månen, men ikke befri mennesket på selve jorden for alverdens sygdomme.
På alle de stationer Naja kommer forbi, møder vi de samme kampe, de samme drømme om et andet liv og bedre liv.
Hver gang man kigger i bogen opdager man en ny vinkel i billederne eller i sammenstillingen af tekst og billede.
Billederne er fra Najas rejse gennem livet, hvor hendes fars død blev en pludselig og smertefuld station undervejs. Naja blev ikke på denne station men fortsatte rejsen. Det er billedbogen et stærkt vidne om.
Til min far - mine billeder og rejser. Af Naja Rosa Koppel. 144 side. 299 kr. SonyBMG/Turbineforlaget. Er udkommet.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278