03 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Frihedspris til Pete Seeger

Frihedspris til Pete Seeger

Torsdag, 05. marts, 2009, 00:00:00

89-årige Pete Seeger får Freemuse Award 2009 for sit livslange og stadige politiske engagement og sin kamp for musikere og sangskriveres ytringsfrihed

En aktivist, der stadig stiller op. En sanger og sangskriver, der har sat sit stærke præg på folkemusikken i mere end tres år. En stemme, der stadig taler for ytringsfrihed, fred og et bedre miljø. En legende, der i januar 2009 sang Woody Guthrie klassikeren 'This Land is Your Land' sammen med sit barnebarn, sangskriveren Tao Rodriquez-Seeger, og Bruce Springsteen foran hundredetusinder af mennesker ved koncerten for indsættelsen af Barack Obama.
Freemuseprisen uddeles af foreningen Freemuse, der arbejder for ytringsfriheden til musikere og sangskrivere verden over.
Seegers barnebarn vil, på hans vegne, modtage prisen den 3. marts i Stockholm.


Ny nydansk litteratur-kanon
De vigtigste litterære værker fra herboende flygtninges hjemlande udgives nu i kanon form til brug i folkeskolen. Kanonen skal være et alternativ til Undervisningsministeriets rent etniske danske kanon fra 2004.
Den nye litteratur kanon, 'Verdenshistorier', indeholder tekster fra de 12 største herboende flygtninge- og indvandrergruppers hjemlande.
- Når ni procent af befolkningen i Danmark har en tosproglig eller flerkulturel baggrund, mener jeg, at det ikke længere er nok kun at læse litteratur fra Danmark i danskundervisningen, siger redaktør Ditte Marie Munch-Hansen, ifølge Information.
Værkerne er udvalgt af 12 herboende flygtninge, der til dagligt arbejder med litteratur. De har hver valgt en tekst, der er anerkendt og respekteret i deres hjemland.
Bogen er udgivet af Gyldendal i samarbejde med Dansk Flygtningehjælp.


Peter Plys gør comeback
Den 5. oktober skal en officiel fortsættelse til de populære bøger om Peter Plys udkomme. Den nye bog, hvis engelske titel er 'Return to the Hundreded Acre Wood', er skrevet af David Benedictus og illustreret af Mark Burgess, der begge har arbejdet med den honningelskende bjørn i andre sammenhænge. De to første Peter Plys bøger, var skrevet af A. A. Milne og illustreret af E. H. Shepard.
I sidste uge blev en samling af Shepards originale tegninger solgt for 11 millioner hos Sotheby`s i London.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


05. mar. 2009 - 00:00   30. aug. 2012 - 22:11

Kultur