Puccinis western opera ¤¤Pigen fra Vesten¤¤ opføres for første gang i Danmark. Det sker i Musikhuset i Århus, skriver Jyllands-Posten
Giacomo Puccini er en af verdens største operakomponister med stjerneforestillinger som 'La Bohéme' og 'Madame Butterfly', 'Tosca' og 'Turandot' på cv`et.
'Pigen fra Vesten' foregår i en guldgraverby i Californien. Der er Danmarkspremiere på forestillingen den 19. august og den opføres fire gange.
Senere præsenterer Den Jyske Opera Mozarts 'Idomeneo, Kongen af Kreta', ligesom man har et gensyn med Verdis tåreperser 'La Traviata', der bliver en turneforestilling med premiere i Sønderborg den 1. oktober.
Pris til Malmros
Instruktøren Nils Malmros er netop blevet tildelt Prås-prisen 2009.
Pråsprisen uddeles af Danske Børne- og Ungdomsfilmklubber, og begrundelsen for, at Nils Malmros skulle have prisen i år, er, at han gennem fire årtier konstant var på plakaten i de danske børne- og ungdomsfilmklubber. Og det på trods af at Nils Malmros selv understreger, at han ikke laver ungdomsfilm.
Med prisen følger en check på 10.000 kroner og en originaltegning af Politikens Roald Als.
Pråsprisen blev første gang uddelt i 1993. Andre prismodtagere har blandt andet været Søren Kragh-Jacobsen, Wikke og Rasmussen og Flemming Quist Møller.
Krimi i Århus
Forfatteren Elsebeth Egholms kriminalromaner om journalisten Dicte Svendsen bliver til en ny tv-serie.
Indspilningen begynder næste år, og har et budget på 54 millioner kroner. De foreløbig 12 afsnit skal vises på TV 2, hvor Dicte serien er tænkt som afløser på krimiserien 'Anna Phil'.
Hovedperson Dicte Svendsen er kriminalreporter i Århus, og det er første gang en tv serie tager sit udgangspunkt i landets næststørste by.
Det nye Clarte
I det nye nummer af tidsskriftet 'Det nye Clarte' kan man blandt meget andet læse interessante anmeldelser af bøgerne 'Idealisten. En biografi om Hans Scherfig' og 'Che Guevara. Biografien om mennesket og myten'.
Derudover er der en dobbelt anmeldelse af udstillingerne med Max Ernst og Wilhelm Freddie af Kjeld Ammundsen samt en anmeldelse af Hannah Arendts bog om 'Eichmann i Jerusalem - en rapport om ondskabens banalitet' af Klaus Haase.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278