Skræmmende er det at læse, hvorledes von Braun få dage før kapitulationen går over til amerikanerne for derefter at blive ført til en luksuscelle i USA og her hurtigt bliver amerikansk statsborger
af Bjarne Nielsen
Efter biografier om Albert Speer, Rommel, Hitler, Stauffenberg, og andre ledende nazister, er turen nu kommet til den legendariske raketudvikler Wernher von Braun.
Han er af mange mest kendt gennem Peter Sellers rolle Dr. Strangelove, som den skøre videnskabsmand der først hjælper nazisterne så amerikanerne.
Rumfartshistorikeren Neufelds bog 'Wernher von Braun - krigsingeniør og rumfartsvisionær' afliver naturligvis ideen om han var skør, men springer for nemt hen over hans nazistiske engagement. Det ville have tjent bogen om der på omslaget havde stået 'krigsingeniør, nazist og rumfartsgeni'. Og været dækning derfor.
Wernher Magnus Maximillian friherre von Braun startede sin karriere i den tyske hær som raketekspert i 1932 og blev medlem af såvel partiet som SS og blev af Hitler udnævnt til professor.
Neufeld vil gerne, at det var efter pres han blev nazist, men som eksistentialisten Jean-Paul Sartre engang skrev, 'mennesket kan måske ikke altid vælge de omstændigheder, det befinder sig i, men det kan vælge hvordan det forholder sig til disse omstændigheder'.
Fra nazist til koldkriger
Von Braun var hele sit liv optaget af raketudvikling og mål uden for atmosfæren. Hans valg betød, at han fra 1937 i Peenemünde, hvor der var tusindvis af slavearbejdere, blev involveret i udviklingen af de frygtelige V2 bomber, som foranledigede så megen død og ødelæggelse i for eksempel London og den strategisk vigtige havneby Antwerpen og som var ment som Hitlers sidste chance.
Da krigen lakkede mod enden blev store dele af raketprogrammet flyttet til et gigantisk underjordisk anlæg i Mittelwerk, hvor arbejdskraften kom fra koncentrationslejren Buchenwalds underlejr Dora-Mittelbau. Lejren havde en dødsrate på 5000 mennesker i de første tre måneder af 1944, noget Neufeld uden dokumentation antyder von Braun ikke havde medskyld i.
Skræmmende er det at læse, hvorledes von Braun som en anden Faust, med sine ledende medarbejdere, få dage før kapitulationen, går over til amerikanerne for derefter i den hemmelige operation `Overcast` at blive ført til en luksuscelle i USA. Her bliver han hurtigt amerikansk statsborger, så han ikke kan retsforfølges for sine forbrydelser, samt bliver en del af overklassen.
Her er ingen Guantanamo lejr, ingen kold isolationscelle eller 'waterboarding'. Der var derimod et kreativt og vellønnet job som videreudvikler af V2`ens afløser `Redstone` til leder af USA`s rumprogram, med udvikling af fjernstyrede raketter og deltagelse i rumkapløbet med Sovjetunionen. Fra nazist til koldkriger.
En amerikansk helt
Som han havde toppet under nazisterne med V2 bomberne, stod han på sin karrieres højdepunkt med Apollo-månelandingen, med efterfølgende stjernestatus i diverse talkshows og ugeblade, ligesom Disneykoncernen brugte ham. Nazisten blev en amerikansk helt og et rumfartsikon.
Vil man vide nogen om von Braun er bogen på mange måder god. Man får ham præsenteret i alle faserne af hans liv, såvel hans ambitioner som tilpasning til omgivelserne uanset om det var Nazityskland eller USA.
Bogen kunne være bedre illustreret, ligesom undertegnede ikke bryder sig om, at forlaget oversætter rumfartsgeni til rumfartsvisionær. Det ligner et forsøg på positivgørelse. Er man til biografer, krigshistorie og rumfartshistorie er den dog rigtig god.
Om von Braun var en opportunistisk karrieremand, krigsforbryder, en Faust eller Dr. Strangelove eller måske det hele kan diskuteres mere kvalificeret efter læsning af Neufelds bog.
Michael J. Neufeld: Wernher von Braun - krigsingeniør og rumfartsvisionær. Oversat af Ole Lindegård Henriksen. 671 sider. 399 kr. Det Schønbergske Forlag.
Den amerikanske sangskriver og satiriker Tom Lehrer der i 1967 blev kåret som danske studenters æreskunstner, skrev i tidernes morgen følgende vise om raketeksperten Wernher von Braun:
Hør nu efter historien om Wernher von Braun?En mand, som ta`r kegler på, hvad der`r belejligt.Kald ham en nazi - Sku` det slå ham down?`Nazi - Shmazi!` si`r Wernher von Braun.Han er slet ikke hyklerisk - Han tænker bare upartisk.`Når raketten går op, hvem spør, hvor den faldt down?Det er ikke mit bord` siger Wernher von Braun. Nog`n taler ikke om nutidens helt.Jeg synes meget helre, man sku` vende helt.Tænk på enker og krøblinge i London Town,hvis kæmpepension skyldes Wernher von Braun.Også du ku` ha` opnået guldet, hvis du blot ku` tæll` ret ned til Nullet.`På engelsk og tysk weiss ich wie to count down!og jeg lærer kinesisk` si`r Wernher von Braun.
Lånt fra www.fyldepennen.dk
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278