25 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Dansk mesterspion taler ud

Dansk mesterspion taler ud

Torsdag, 18. juni, 2009, 00:00:00

Uanset om alle bogens udsagn holder helt, er der ingen tvivl om Sneum kæmpede for et frit Danmark i trods til rege-ring og militær. Bogen er spændende, under-holdende og velskrevet

af Bjarne Nielsen
Den britiske journalist Mark Ryans bog 'Bag fjendens linjer' er svær at rubricere. Den er både biografisk, historisk og spændende som en krimi.
Ret beset handler den om den danske flyverløjtnant, Thomas Sneum, som ikke ville acceptere den danske hærs kapitulation, den 9. april 1940, og derfor besluttede sig for at flygte til England og der give en hånd med.
Sneum, der er fra Fanø, begyndte straks efter krigens start, at spionere mod tyskernes teknisk avancerede radaranlæg på øen, kaldet Freya. Da Sneum viste det til blandt andet den danske general Gørtz og andre danske efterretningsfolk skraldgrinede de over amatøren fra Fanø.
Sammen med en flyverkammerat fik han, den 22. juni 1941, fat i et lille sportsfly fra Elseminde ved Odense, der overhovedet ikke var beregnet til en flyvetur over Nordsøen. Under rejsen med radarfilmene måtte Sneum ud på vingerne i isnede storm for at hælde benzin på flyet. En scene, der senere er brugt i den engelske krimiforfatter Ken Folletts filmatiserede roman 'London kalder'.

To efterretnings-organisationer
Sneum blev rekrutteret til efterretningsorganisationen SIS, som efter hårde forhør erkendte værdien af hans fotos. Herefter blev han returneret til Danmark for at spionere.
Det var et problem, for i Danmark regerede `prinserne`, de danske efterretningsofficerer der anså ham som en trussel, ligesom de arbejdede for den britiske efterretningsorganisation SOE, der stod for opbygningen af agentnetværket herhjemme. Altså i krigen mellem to rivaliserende efterretningsorganisationer!
Efter endnu en farefuld returflyvning til England blev han beskyldt for at være dobbeltagent, med en truende dødsdom hængende over hovedet. Han blev senere frikendt for denne beskyldning.
Sneum nåede at sidde i fængsel i såvel England som Sverige, hvortil han en periode var flygtet til over isen.
Bogen er fuld af gode historier, som for eksempel om, hvorledes Sneum planlagde at myrde SS lederen Himmler med pil og langbue i februar 1941 foran Hotel D`Angleterre i København. Missionen mislykkedes da Himmler blev syg og ændrede rejseplaner. På pilene havde Sneum indgraveret `9. april 1940`. Jo der var stil over den danske agent 007!
Han var også ifølge bogen en af de første, der hørte om atombomben. Det vil denne anmelder dog tillade sig at betvivle.

Subjektiv vurdering
Sneum fremstilles, eller fremstiller sig selv, på en måde så både James Bond og Jan Guillous Carl Hamilton godt kan gå hjem og lægge sig.
- Han var virkelighedens udgave af agent 007. Han havde enormt mange kvindebekendtskaber og lavede alle mulige spektakulære stunts for at undvige nazisterne, har Ryan udtalt. Men ret skal være ret. Han har været sej, den gode, men ensomme ulv, Sneum.
Ryans bog bygger stort set på arkivresearch og samtaler med en snakkesalig Sneum som 89-årig, hvilket jo bidrager til en såvel underholdende men også yderst subjektiv vurdering af hans indsats.
Undertegnede kunne godt have tænkt sig Ryan havde været mere kritisk, i stedet for uafbrudt at omtale Sneum som sin ven Tommy. Bogen har dog et yderst informativt forord af den kendte historiker, Hans Kirchhoff, der betyder at læseren får gode forudsætninger for at sætte stoffet i den rette sammenhæng.
Sneum fik i England rang af oberst. Og da han efter krigen kun blev tilbudt at genindtræde i sin gamle stilling som flyverløjtnant, betragtede han det som en fornærmelse og forlod forsvaret. Han var derefter med til at opbygge Falcks Flyvekorps inden han rejste til Schweiz, hvor han døde i 2007, 89 år gammel.
Uanset om alle bogens udsagn holder helt, er der ingen tvivl om Sneum kæmpede for et frit Danmark i trods til regeringen og militæret. Bogen er vildt spændende, top underholdende og yderst velskrevet.

Mark Ryan: Bag fjendens linjer. Thomas Sneum - dansk mesterspion under Anden Verdenskrig. 376 sider. 300 kr. Lindhardt og Ringhof.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


18. jun. 2009 - 00:00   30. aug. 2012 - 22:11

Kultur