Kommunalvalg, krise, Obama og borgerkrigen i Sri Lanka. Det var blot nogle af de emner, som blev diskuteret på Enhedslistens sommerlejr i sidste uge
af Eva Hyllegård og Lars Schou
Søndag den 26. juli er ankomstdag. Årets lejr er på Salling, en halvø i Limfjorden - ved Skive.
Efter aftensmaden holder en lokalhistoriker fra Skive, Niels Mortensen, diasforedrag om egnens historie, herunder den lokale arbejderbevægelses og venstrefløjens.
Mandag er der frit valg mellem at høre Enhedslistens kommunalvalgkampkoordinator Søren Egge-Rasmussen og nogle SUF`ere fortælle om valgkampen til november eller oplæg fra Enhedslistens folketingssekretær Karsten Ditlevsen om Obamas første halve år i præsidentstolen.
Obama har ikke levet op til de store forventninger, han har skabt, og bliver nok bare en ny Bill Clinton, vurderer Karsten Ditlevsen. De bevægelser, der har båret Obama igennem, er gået i stå, i forventning om at han af sig selv vil forandre.
I siestaen er der udflugt til det kendte økologiske mejeri på egnen, Thise. En meget oplagt salgsdirektør, Mogens H. Poulsen, fortæller med et glimt i øjet om, hvordan han drev et landbrug, hvor han, konen og børnene drak Jerseymælk lige fra yveret i over tyve år. Imens sad vi og mæskede os i kakaomælk, koldskål og ost.
Selv om mange andelsmejerier har måttet dreje nøglen om, og der lige nu raser en mælkekrig, har Thise mottoet 'Thise overgiver sig aldrig'. Mejeriet er vokset fra en håndfuld bønder i 1988 til 64 andelshavere i dag. Efter oplægget havde vi en interessant snak om, hvordan man bevarer hjertet på rette sted, når man driver et firma, der udover at overleve også gerne vil være en lille smule større.
Marx og besøg på Fur
Om eftermiddagen holder oberst Lars Møllers og løjnant Christine Poulsens oplæg om militær 'bistand'. Det modtages med en del skepsis, da de både er imødekommende og militaristiske med hensyn til Afghanistan og Irak.
Om tirsdagen er der fokus på den økonomiske og økologiske krise i marxismens og Enhedslistens belysning. Carsten Ditlevsen gennemgår Marx` teorier. Mikael Hertoft holder oplæg om kapitalismens samfundsmæssige krise og Ulf. V. Olsen fortæller om Enhedslistens kampagne mod krisen.
Onsdag er der udflugt til øen Fur. En spændende ø med 800 indbyggere med en vis økonomisk udvikling i modsætning til Salling. Børnene var meget begejstrede for at finde fiskefossiler i de unikke molerslag, der findes på øen.
Om aftenen er der stort program. Karen Henriksen fra Palæstinainitiativet viser lysbilleder fra de voldsomme skader i Gaza efter Israels tre ugers bombardement ved årsskiftet, Emil fra International Peace Observatory viser dias fra sit arbejde i Colombia. Mikkel Warming holder oplæg om pragmatisme i det kommunalpolitiske arbejde, mens Rikke Lauritzen inspirerer til aktioner i valgkampen.
Dagen efter starter med et rollespil om finanskrisen eller snarere om, hvordan vi kan løse krisen. Der er bred enighed om at gøre mere for miljøet med flere grønne job, letbaner med mere.
Dagens tur gik til gården Jenle. Her midt i den meget smukke ensomhed sad Jeppe Aakjær og skrev politiske sange, artikler, bøger, digte og taler, mens hans kone Nanna, der var billedhugger, arbejdede i sit værksted.
Klima og folketingsarbejde
Per Clausen og Jørn Andersen holder om eftermiddagen oplæg om klima og klimaaktivisme i lyset af klimatopmødet til december. Jørn pointerer vigtigheden af, at der kommer opbakning omkring den store klimademonstration den 12. december.
Folketingsmedlemmerne Line Barfoed og Per Clausen besøger lejren. Deres oplæg fører til en debat om det uhørlige socialistiske perspektiv i deres arbejde. Synspunkterne er delte: Skal tilgangen være konkret løsningsorienteret eller explicit socialistisk. Stemningen går i retning af, at det aktuelle og løsningsorienterede er bedst til at tænde vælgerne.
Fredag er der tema om integration. Det ender med, at alle går til pc-skærmene med spørgsmål til bureaukratiet omkring udlændinges ophold. Otte spørgsmål skal besvares ved at konfrontere Integrationsministeriets hjemmeside, der er målrettet udlændinge om opholdstilladelse med videre. Det giver et vældigt indblik i de strenge krav, der stilles til forskellige former for ophold i Danmark.
På lejrens sidste dag, lørdag, er der børneteater og oplæg om borgerkrigen på Sri Lanka af historiker og konfliktforsker Mikkel Kaagaard. Han beskriver hvordan, det singalesiske flertal i Colombo er i gang med et folkemord på tamilerne. De Tamilske Tigre har efter hans mening et medansvar for konfliktspiralens udsigtsløse karakter. Han fordømmer især tigrenes anvendelse af 300.000 flygtninge som skjold mod regeringshæren. Mikkel anbefaler kun støtte til nødhjælp og minerydning.
Under debatten er der flere, der har mere forståelse for tigrene, og vil betegne regeringen som racistisk.
I løbet af lejren er der en række andre aktiviteter som for eksempel fri talerstol på en ølkasse. De store børn laver et lejrblad.
Denne artikel er skrevet af Eva, der var med på Enhedslistens sommerlejr for første gang og Lars, som er veteran.
Eva mener, at det som førstegangsdeltager er svært lige at fange den særlige stemning, der hurtigt lægger sig over en lejr med så mange veteraner. Men man bliver taget godt imod og kommer hurtigt med i de forskellige aktiviteter, understreger Eva, der allerede har meldt sig ind i næste års lejrledelse.
Begge fremhæver betydningen af, at lejrdeltagerne tager sig af hinanden. Man får ikke nogen kontakt og kommunikation forærende, på nær i madgruppen, hvor den daglange fælles arbejdsproces, under bestemt ledelse af madmor, er rig på oplevelser.
Et af lejrens højdepunkter var i øvrigt den fede fest to dage før opbrud.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278