04 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Kunsten at lege alvorligt

Kunsten at lege alvorligt

Lørdag, 03. oktober, 2009, 00:00:00

Kunsten har til alle tider været både leg og alvor: Lysten til at lege, og samtidig den alvor, som legen udspringer af, eller som udspringer af dén

af Finn Hermann
Lige så længe kunstnere har leget og ladet sig inspirere af legen, lige så længe har de også undersøgt livets indhold og mening.
Det gør de også i kunstnersammenslutningen MULT`s aktuelle udstilling i Helligaandshuset.
Peter Omann henter inspiration fra gamle keltiske hjultegn og fra Matisses legende farveklip, når han former sine svævende og dansende figurer.
Carsten Rütting Schweiz er i sine cirkusagtige fantasier på linje med Joan Mirs muntre surrealisme, som jo er alvorlig nok.
Jeff Ibbo strækker sine lange frodige modeller ud over fladen for at afprøve forholdet mellem figur og rum, som vi kender det fra Alberto Giacomettis kvindefigurer.
Grethe Tranbergs paradisiske scenerier 'befolkes' af gådefulde processioner, tropiske planter, vandfald, alle mulige dyr med mere.
I en helt anden retning går Barbara Schweiz' fortættede modeller af monumentale jernskulpturer med titler som 'Fascination/Trussel' 'Storhed/Fald' og frem for alt 'Jeg ét/Overjeg' Hun er udstillingens moralist - med mindre man opfatter
Barbara Wilsons variationer over provokerende erotiske ord og billeder som en slags moralisme: 'Rape me', 'Fuck me', 'Again and again'.
Niels Larsens fortættede skulpturer af træ, sten og stentøj fylder ikke meget i arrangementet, men udgør dog en slags udfordring til det omgivende rum.
Malone Dietriechs hængende Babelstårn er sat sammen af lange rækker af små kvadratiske udklip af fotos. Mig forekommer det mere indlysende som dekoration end som myte.
Åge Leif Nielsen viser en 'Tipi', en 'Wigwam' og en 'Bungalow' i bronze, tre tænkte boliger, og samtidig tre dynamiske skulpturer.
I øvrigt udstiller Roald Tellnes smukke stoflige billeder i blandteknik, Poul Frederiksen fortsætter sidste års eksperiment med store flader i 'terrasso'-teknik.
Lise Ring viser en installation med groteske frøer.
Lasse Mortensens spraglede fuglegrafik udstråler både noget grotesk og noget ubekymret.
Jan Kiovsky viser ejendommeligt ukropslige kvindetorsoer. Og Eskil Hauchrog dyrker i en næsten for raffineret -stregteknik de klassiske myter.
Hvis man lægger en zigzag-rute gennem udstillingen, ser man rigtigt, hvordan de forskellige værker arbejder med og mod hinanden. Det kan anbefales.

Kunstnersammenslutningen MULT, Helligaandshuset, København. Åben alle dage 12-18 frem til 11. oktober.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


03. okt. 2009 - 00:00   30. aug. 2012 - 22:11

Kultur