25 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Sange fra de kolde have

Sange fra de kolde have

Fredag, 15. januar, 2010, 00:00:00

Grønland er meget mere end smeltende isbjerge og slukørede isbjørne. Det viser udstillingen ¤¤Songs from the Cold Seas¤¤ på Det Kongelige Bibliotek

af Gert Poder
Bræen bugter sig med sine sarte farver og bløde former i en isørken langt inde i indlandsisens ingenmandsland. Landskabet lugter både af uendelig stilstand og kraftige forandringer.
Det er den tyske fotograf Olaf Otto Becker, der med sit nøgterne billedsprog dokumenterer en verden under hastig forandring som følge af den globale forurening. Han skildrer Grønlands ishjerte og vestkystens barske strækninger.
Sammen med den finske fotograf Tiina Itkonens kærlige skildring af polareskimoernes tilværelse ved verdens ende danner de fotoudstillingen 'Songs from the Cold Seas' på Det Nationale Fotomuseum.
På et tidspunkt hvor prominente politikere og forskere valfarter for at se konsekvenserne af de sidste to århundreders menneskelig aktivitetet, er udstillingen en tankevækkende fotografiske rejse og en nutidig kommentar til den aktuelle politiske klimadebat.
Udstillingen, der er støttet af Nordisk Kulturfond, blander Tiina Itkonens følsomme, farverige portrætter af Thulefolket med Olaf Otto Beckers monumentale islandskaber. Dette nutidige blik krydres med tidlige grønlandsfotografier fra museeets samling.

Songs from the Cold Seas - Olaf Otto Becker/Tiina Itkonen Det Nationale Fotomuseum på Det Kongelige Bibliotek. Til 6. marts.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


15. jan. 2010 - 00:00   30. aug. 2012 - 22:11

Kultur