Den grumme Shakespeare-historie om Macbeth fortælles i overvældende smukke og enkle billeder. Nicolas Bro er en bombe af energi-udladning og klar tale
af Nick Bruun
Scenografen Maja Ravn lader i forestillingen Macbeth, den smukke og dramatiske bygning som Østre Gasværk er, danne ramme og baggrund for stykket.
Råt og smukt. Enkelt og klart.
Ved hjælp af aflange plateauer, der kan forskydes op, brydes scenens gulv, når historien har brug for det: En perron kommer frem på et øjeblik og de sejrende soldater med Macbeth i spidsen kommer hjem fra fronten.
Snart er scenen en stor flade igen, og fortællingen ruller videre. Videre til næste billede. Og præcist er de udtænkt - billederne. Visuelt flotte. Som en anden Brecht, har hver eneste rekvisit og kostume-del (eller nøgenhed) sin helt klare begrundelse. Tilpas doseret - ikke for meget, ikke for lidt.
Macbeth er fortællingen om blodig stræben efter magt. Ved hjælp af list, løgn og bedrag. Kynisme og grådighed.
Macbeth er generalen, der sejrer i krigen for sin konge og hyldes ved sin hjemkomst. Men på vejen hjem møder han de tre hekse, eller skæbne-søstre som Shakespeare kalder dem. De forudsiger at han skal blive konge af Skotland, men arvingerne vil være efterkommere af hans våbenfælle Banquos. Så der tændes op under Macbeths ambitioner.
Og da hans kone - Lady Macbeth - hører om mandens magtfulde forudsigelser, er hun klar til at udtænke strategierne for manden. Og blodigt bliver det.
Shakespeare er ord-tungt teater. Men Niels Brunses nyoversættelse gør vejen lettere. Dramaturg Karen-Maria Bille har bearbejdet godt og tydeligt. Instruktør Katrine Wiedemann har sat levende i scene med effektfuldt flotte billeder.
Og så Nicolas Bro. Denne fantastiske skuespiller, der som ingen anden kan buldre en rolle fuld af energi, saft og kraft. Og så er han teknisk meget dygtig. Hvert et ord han siger, høres klart og tydeligt. Og hvert et ord, farver han præcist og klart, så betydningen ikke misforstås.
Hele ensemblet gør det godt, og er med til at bære forestillingen igennem. En del af publikum var denne aften gymnasieelever og fra folkeskolens ældste klasser. Det var givetvis pensum, der skulle ses. Og det er nok ikke så tosset at starte her, hvis det er første gang man ser Shakespeare.
Det er teater. Det er en af de store dramatikere. Det er en af de store skuespillere. Det er et fantastisk teaterrum. Mange gode grunde til at se Macbeth på Østre Gasværk.
Macbeth af William Shakespeare. Instruktion: Katrine Wiedemann. Scenografi: Maja Ravn. Spiller på Østre Gasværk i København til 1.maj.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
![](https://arbejderen.dk/sites/default/files/mobile_pay_arb.png)
87278