11 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

PIX 2010 - København i filmens tegn

PIX 2010 - København i filmens tegn

Onsdag, 14. april, 2010, 00:00:00

Den københavnske filmfestival PIX 2010 inviterer til ti dages filmfest med mere end 180 film, koncerter, instruktørbesøg og alternative filmoplevelser

11a-cphpix-069
CPH PIX
København kommer til at vrimle med film fra på torsdag og ti dage frem. Billedet er fra den tyske mesterinstruktør Werner Herzogs nye film ¤¤My Son, My Son, What Have Ye Done¤¤.

PIX 2010, som årets københavnske filmfestival hedder, bliver noget af en lækkerbisken for cineasters, som filmfreaks hedder på filmsprog.

Fra den 15. til den 24 april vil hovedstaden myldre af film fra stort set alle verdenskanter. De to programansvarlige, Jacob Neiiendam og Thure Munkholm har sørget for et overflødighedshorn af film, opdelt i et væld af kategorier.

I centrum for filmløjerne står i den første uge Dagmar, hvis fem sale udelukkende viser festivalfilm. Det nærliggende Pumpehuset bliver indtaget af PIX fra torsdag den 15. april, hvor husets foyer i dagtimerne fungerer som gæste- og pressecentrum.

Årets talent

En filmfestival skal have en konkurrence, og sådan en har PIX 2010 også. Den hedder 'New Talent Grand Prix', hvor 13 udvalgte instruktører deltager med deres første spillefilm. På festivalens sidste dag vil en international jury udpege vinderen, der modtager 50.000 euro.

Men også publikum har noget at skulle have sagt. Det er igen Politiken, der står bag udpegningen af 'Årets Publikumspris'. På tværs af alle genrer har festivalens arrangører udpeget ti film med det til fælles, at de fortjener at blive vist i danske biografer. Derfor får vinderen 100.000 kroner til at lancere filmen for.

Fra far til gys

PIX 2010 har igen i år valgt de deltagende film ud fra forskellige temaer, hvoraf en del er geografiske.

Fra vor egen verden kommer 'Ny dansk talent', der er en serie om moderne tysk film, 'Spotlight Germany', om fransk film, 'Vivre sa vie' og om europæisk film, 'European Voice'.

Østeuropæisk film kan man se i 'It Came From the East', der også rummer en film fra Tjatikistan, man kan rejse til 'Latin Zone', besøge sin 'Asian Connection', få fortalt 'Tales from the Middle East' og møde 'Mexican Revolutionaries'.

Rigtige filmfreaks kan flippe ud til det rene gak-gak efter midnat med serien 'World Wide Weirdness', tegneseriefolket kan få sin lyst styret med 'Anxious Animation' og der må skriges til de klassiske filmgys i serien 'Thrills & Kills'.

De store eksistentielle spørgsmål om tro er samlet i seks filmiske visioner om forholdet mellem tro, sex og samfund, 'God in the House', og mor har måttet vige for far i filmserien 'Daddy Dearest' om farrollen.

Desuden inviterer PIX 2010 til et vred af live-arrangementer - fra Jameson Film Quiz til Kamikaze, møder med filminstruktører og koncert med Diamanda Galas i Marmorkirken. Eller hvad den danske kultfilm 'Reptilicus' som live teater i Skuespilhuset med original filmlyd!

PIX kommer desuden til Paradis, når en flig af festivalen rammer Århus fra den 26. til den 28. april. Det sker i Øst for Paradis.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


14. apr. 2010 - 00:00   03. sep. 2012 - 10:50

Film