Fra påskeatommarchen til den første mand på månen, fra cuba-krisen til ungdomsoprøret. »husker du? 1960’erne« er en nostalgisk rundrejse i en verden af i går.
af Mikael Strandbech
Husker du, at det var i 1960’erne Martin Luther King holdt sin tale Ihave a Dream og at et amerikansk B-52 bombefly havarerede i Thule?
Det var i 1960’erne, at Grethe og Jørgen Ingemann vandt Eurovision Melodi Grand Prix med Dansevisen og Københavns Universitet blev besat?
Hvad med 60’ernes mange nye danske broer, The Great Train Robbery i England, indvielsen af Legoland eller Savage Roses debut?
Disse begivenheder i Danmark og udland, samt et utal af andre fra 60’erne, er det muligt at opleve eller genopfriske med udgivelsen »Husker du?«, baseret på materiale fra Danmarks Radios righoldige arkiver.
Husker Du? 1960’erne består af en dvd for hvert år. Cirka en times spilletid plus ekstramateriale. På hver dvd får èn begivenhed en grundigere behandling.
I 1968 er det studenterurolighederne i København, der bliver husket og kommenteret af en af deltagerne, der krævede demokrati og medstemmelse.
I 1963 er det mordet på John F.Kennedy og den efterfølgende stemning, husket af en dansk kvinde, der befandt sig i USA på det tidspunkt.
Andre faste indslag udover politiske begivenheder er: tøjmode, den populærste musik og »hvad snakkede man om«.
Nogle filmklippene vil selvfølglig være en smule »slidte«, især hvis man har en vis alder, men samlet set er der megen underholdning og information at hente.
Historieskrivning vil formentlig altid reflektere den periode, som historiefortælleren står i og fortæller fra. Således har nutiden sandsynligvis også spillet ind i valget af indslaget om verdens første på tv udvalgte boyband The Monkees.
Til dvd’erne følger en del værdifuldt ekstra materiale. For eksempel gennemgår Ebbe Kløvedal Reich den progressive ungdomkulturs aftryk i 1968 i et 20 minutter indslag.
De ti dvd’er fra 1960’erne skal købes enkeltvis, men Pan Vision planer om at udbyde dem i en samlet boks. Prisen er endnu ikke fastsat.
Der er udgivet yderligere 30 dvd’er fra 1970’erne, 80’-erne og 90’erne i serien.
Husker du? 1960’erne. 10 dvd’er á 60 minutter, 129,95 kroner pr. år. Pan Vision. Læs mere på www.huskerdu.dk
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
87278