Bent Vinn Nielsens bedste klummer i dagbladet Information gennem de sidste 10 år er nu blevet samlet i en bog, der viser hans humor, lune og skæve vinkler.
af Bjarne Nielsen
Dysfunktionelle proletarer er et udvalg, en slags greatest hits, af de klummer som Danmarks måske bedste nulevende arbejderforfatter, Bent Vinn Nielsen har skrevet til dagbladet Information i perioden 1998 - 2009 under fællestitlen Vinn og skæv..
Under overskrifter som Madame Sovjet og Helle fra Icehigh, De rige, de rigere og de stinkende rige, Kunsten at spise sig mæt i småkager, Hyp alle mine dæmoner, Vi vil have samfundet tilbage, Blasfemi som demokratisk borgerpligt, Den sejrende småborgerlighed og Melankolske forlystelser skriver han om politik, kultur, strømninger og tendenser af alle slags og om dagliglivet i Nykøbing F. hvor han bor og andre steder i Danmark.
Han skriver om folk, han kender, og om folk, har læst eller hørt om, om hvordan man kan komme i klemme i det danske system. Han skriver om sin opvækst i Vendsyssel, om sin tid i København, om dansk politik, om den borgerlige regering som han ikke har meget, om noget, godt at sige. Vinn Nielsen er underdanmarks digter.
Som hans sidste roman Et liv i almindelighed er denne fremragende underholdning. En af Bent Vinn Nielsens mange styrker er hans lune og humor, uforudsigelighed, skæve vinkler, der ofte minder om Hans Scherfigs ugentlige kommentarer i Land og Folk. Undtagelsesvis kommer anarkismen til sin ret.
Bare han dog skrev i min avis.
Bent Vinn Nielsen: Dysfunktionelle proletarer og rasende god underholdning. 170 sider 199 kroner. Gyldendal
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
87278