Den 30. juli i år ændrede livet sig radikalt for ægteparret Kristian og Anne-Marie Kristensen.
Vi sulter ikke, men vi kunne godt bruge nogle flere menneskelige ressourcer.
Jan Rosenkranz, aktivist
Den dag blev de første telte i protestlejren, der har fået navnet Camp Total Protest, rejst på deres mark på Skævevej 100 i Dybvad.
– For to år siden, snakkede vi om, at hvis prøveboringerne blev til noget, så ville vi gøre, hvad vi kunne for at forhindre det vanvittige projekt, siger Kristian Kristensen til Arbejderen.
Som nærmeste nabo til den grund, hvor det franske firma Total har fået tilladelse til at gennemføre Danmarkshistoriens første prøveboring efter skifergas, var der derfor ikke langt fra tanke til handling, da byrådsflertallet i Frederikshavn Kommune var en kendsgerning. Ægteparret tilbød at stille mark og et lokale i stuehuset til rådighed for skifergasmodstanderne.
– Det er da hårdt, men også en fornøjelse at opleve de mange mennesker som kigger indenom. Det er både naboer og andre fra lokalområdet, men også folk der kommer langvejs fra, siger Anne-Marie Kristensen og fortæller, at der har været gæster fra Rusland og Finland, at den ældste besøgende har været 83 år og den yngste blot 13 dage.
Fastliggere og gæster
Fastliggere har der højst været 50 af i lejren, men en helt almindelig hverdag er der under 10 m/k, der hver aften kryber i soveposen. Derfor betyder det ekstra meget, at der hver dag er nye folk, der dumper forbi.
I dag er det en flok fra Kommunistisk Parti i Nordjylland og et par aktivister fra Socialisternes Hus i Aalborg, der er kommet for at synge med i den daglige fællessang og også leverer aftensmaden, der normalt bliver tilberedt over åben ild i et til lejligheden sammentømret "udekøkken".
– Det er med til at holde humøret oppe og afspejler, at opbakningen til Camp Total Protest er meget større end antallet af telte, siger Jan Rosenkranz, én af initiativtagerne til protestlejren.
Han indrømmer, at han er skuffet over, at ikke flere af de 2.000, der tilkendegav deres opbakning på facebook, da lejren blev introduceret, har fulgt støtten op med konkret handling.
– Til gengæld er opbakningen fra de lokale meget større, end jeg havde forventet. De ved simpelthen ikke hvad godt, de skal gøre for os, når de nu ikke kan støtte os økonomisk eller selv deltage i lejren, fortæller Jan Rosenkranz, der har byttet sin bolig i Hjørring ud med en noget mindre komfortabel i Dybvad.
Støtten fra naboerne og lokale butiksindehavere viser sig i form af frugt og grønt fra haverne og dagligvarer, som leveres eller kan afhentes helt gratis.
– Vi sulter ikke, men vi kunne godt bruge nogle flere menneskelige ressourcer, siger Jan Rosenkranz, som selv har skiftet sin bolig i Hjørring ud med en mindre komfortabel i teltlejren.
Efterlysning: skurvogne
Planen er, at lejren skal vare et år. Formålet er at følge Totals aktiviteter, at oplyse om de miljømæssige konsekvenser og om muligt helt forpurre Totals planer.
I løbet af det år vurderer Jan Rosenkranz, at det vil være afklaret, hvorvidt prøveboringen bliver fulgt op af en egentlig gasudvinding.
En anden bekymring begynder imidlertid at trænge sig på. Dagene bliver kortere og vinteren står for døren.
– Så kan det blive rigtig koldt at sove i telt. Derfor - hvis nogle af Arbejderens læsere kender nogen, der har en skurvogn, de kan undvære, så vil vi blive glade, siger Anne-Marie Kristensen.
Frygten for forurening af drikkevandet får aktivisterne til at kæmpe videre. De peger på risikoen for, at skifergassen kan trænge ud i grundvandet eller at kemikalier, som bliver brugt til at udvinde gassen med vil forurene grundvandet.
Får Total succes med prøveboringen, og bliver der efterfølgende sat gang i en egentlig udvinding af skifergassen, så vil den medføre så store udslip af metan, at det samlede udslip af drivhusgasser ved forbrænding af skifergas er højere end ved forbrænding af kul, oplyser modstanderne på deres hjemmeside skifergasnejtak.dk.
Men først skal prøveboringen gennemføres. Borepladsen er tæt på at være klar til opstilling af boretårnet.
Til prøveboringen i Dybvad skal der bruges 3500 kubimeter grundvand. Hvor meget der skal bruges, hvis Total finder gas i området og indleder en egentlig udvinding, er der ikke lavet beregninger på.
En enkelt prøveboring vil efterlade cirka 20 kubikmeter affald, vurderer Statens Institut for Strålebeskyttelse.
– Vi ved, at de putter flere tons kemikalier ned i undergrunden. Jeg har tidligere arbejdet med sprøjtegifte og oplevet den sikkerhed, der var for at skaffe sig af med sølle fem gram affald. Al sund fornuft siger derfor, at det her projekt er helt galt, mener Kristian Kristensen.
En af de aktiviteter, der holder sammen på lejrdeltagerne og folk udefra, er den daglige fællessang. Klokken 16.30 bevæger skifergasmodstandere sig fra teltlejren til borepladsen med skilte og bannere, der tydeligt viser holdningen til Total.
De har endda atomkraft
Allan Nielsen er blandt dem, der jævnlig gæster skifergaslejren.
– Det er da tankevækkende, at Frankring, som har atomkraftværker og dermed radioaktivt affald ikke vil tillade Total at bore efter skifergas i hjemlandet, siger den nordjyske smed til Arbejderen.
Frankrig har i lighed med Bulgarien og Tyskland stoppet samtlige skifergas-projekter for at blive klogere på konsekvenserne for miljøet.
Også Henning Nørholm er mødt frem til dagens fællessang. Han er gæst mindst én gang om ugen, og hjælper så gerne med lave mad eller vaske op.
Som arbejdsmand har Henning Nørholm altid gået op i og støttet et godt miljø - både det på arbejdspladsen og det ydre miljø.
– Jeg er imod skifergas. Jeg synes vores klima er tilstrækkeligt ødelagt i forvejen og mener ikke, det er i orden, at nogen skal blive rige på en kortsigtet energi-løsning. I stedet skulle vi satse på mere vedvarende energi, siger Henning Nørholm.
For knap 14 dage siden flyttede Casper Claven fra Horslunde på Lolland ind i lejren. Han frygter, at Total finder gas og begynder en egentlig udvinding.
– Jeg har fulgt med, siden amerikanerne startede med at bore efter skifergas for over ti år siden. Det var skræmmende, og så pludselig hørte jeg, at nu vil man også til at lede efter skifergas i Danmark. Hvis Total begynder den egentlige fracking, så vil klimakampen være slået mange år tilbage, siger Casper Claven.
Han forklarer, at erfaringerne fra USA viser, at der er sket forurening af grundvandet flere steder. Nu har flere områder i USA forbudt skifergas-boringer.
Den leverede suppe er spist og dagens gæster begynder at røre på sig.
Det gør de faste "campister" også. De skal til det daglige fællesmøde, hvor aftaler og kommende aktiviteter bliver gennemgået.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278