I denne måned ruller en bus med aktivister rundt på Sjælland, Fyn og i Jylland og oplyser om Israels apartheid-politik. Men der mangler akut penge
Om få dage starter en bus fra København, proppet med aktivister, blade, foldere, film og plakater.
Mål: Et dusin danske byer på både Fyn, Sjælland og i Jylland.
Det er Palæstina-Initiativet og Dansk-Palæstinensisk Venskabsforening, der står bag bussen og en kampagne om israelsk apartheid over for palæstinenserne.
- Kampagnen skal oplyse om konflikten, hvor Israel ønsker at sikre sig mest mulig jord og færrest mulige palæstinensere, fortæller Jan Mortensen fra initiativet til Arbejderen.
Men allerede nu opfordrer han blandt andre Arbejderens læsere til at reagere hurtigt.
- Det koster mange penge at sende bussen rundt i landet, og vi mangler endnu godt 10.000 kroner for, at det knebent kan løbe rundt. Så bidrag til turen er yderst velkomne, siger Jan Mortensen, der også er formand for Dansk-Palæstinensisk Venskabsforening i Hovedstaden.
Bussen kører rundt i landet fra den 11. til den 27. september. I bussen er der plads til møder og til at vise film. Bussen medbringer uddelingsmaterialer, udstillinger og aktivister, der kan holde oplæg om Palæstina og Israel.
I din by vil aktivisterne hoppe ud af bussen, slå sig sammen med lokale aktivister og venner af Palæstina og dele nogle af de 25.000 uddelingsaviser ud, der er trykt til kampagnen.
De medbringer en stor del af de 4000 plakater i forskellige størrelser, som man kan afhente ved bussen.
Kampagnen har også lavet otte små foldere om konflikten - blandt andet om apartheidmuren, vand, jord, bosættelser, Jerusalem, flygtninge, fanger, EU og Israel.
- Materialerne er gratis, men vi vil gerne have dækket vore udgifter til eventuel forsendelse, siger Jan Mortensen.
Der laves to udstillinger, som bussen tager med på turen rundt i Danmark.
- De handler om henholdsvis husnedrivninger i Jerusalem og om den lille landsby Bil`ins årelange, ikke-voldelige kamp imod Muren og tyveriet af deres jord, siger han.
Udstillingerne er lamineret i A3 eller A4 og kan købes for 250 kroner, oplyser Jan Mortensen, der tilføjer, at der er plads i bussen til møder og til at vise film.
De første byer til at få besøg er København, Ringsted, Aalborg, Skive, Randers, Århus og Svendborg.
Men man kan se, hvornår ens hjemby får besøg på www.palaestina-initiativet.dk.
Penge til at støtte bussen på kan indbetales på Palæstina-Initiativets konto med registeringsnummer 8401 og kontonummer 1091 661 mrk. Kampagnebus.
Palæstina-Initiativets konto: reg.nr. 8401 kontonr. 1091 661 - mrk. Kampagnebus
www.palaestina-initiativet.dk
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278