14 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

22. januar 2006 - Evo Morales bliver præsident

22. januar 2006 - Evo Morales bliver præsident

Torsdag, 22. januar, 2009, 00:00:00

Én af hans første handlinger som præsident er at skære sin egen løn ned til under det halve til knap 10.000 kroner om måneden

Den 22. januar 2006 bliver Juan Evo Morales Ayma indsat som præsident i Bolivia. Dermed bliver han den første latinamerikanske statsleder i over 200 år, der er efterkommer af kontinentets oprindelige befolkning.
Med Evo Morales som præsident slutter Bolivia sig til den voksende gruppe af latinamerikanske lande, der vælger en anden kurs end den, som USA har udstukket. Hans vej til magten har været en lang kamp for bedre vilkår for de fattigste.
Fra start har det ikke ligget i kortene, at han skulle blive præsident. Morales starter i 1980`erne som bonde i lavlandsområderne, og han oplever på første hånd effekterne af vejrfænomenet El Niño, der ødelægger næsten alle afgrøder og tvinger de fleste bønder til at plante koka.
I 1980`erne bliver kampen mod narkotika USA`s vigtigste undskyldning for at undertrykke Sydamerikas befolkninger, og kampen for koka-bøndernes rettigheder bliver Morales` springbræt til en politisk karriere.
Som aktiv i landarbejdernes fagbevægelse er han med til at danne en venstreorienteret politisk koalition, og i 1995 bliver han valgt til Kongressen. I 1999 er Morales én af hovedkræfterne bag stiftelsen af Bevægelsen for Socialisme (MAS), der bliver den samlede venstrefløjs kamporganisation.
I Kongressen fortsætter Morales med at støtte koka-bøndernes sag, hvad der skaffer ham mange fjender blandt de centrum-højre politikere, der er afhængige af støtte fra USA, og i 2002 stemmer et flertal af Kongressen for at smide Morales ud.
Dette tilbageslag får ikke Morales og MAS til at give op. Samme år stiller han op til præsidentvalget. Det er først og fremmest de fattige efterkommere af Bolivias oprindelige befolkning, aymaraerne, der støtter Morales og MAS. Det er en gruppe der ikke tidligere har været repræsenteret i de demokratiske forsamlinger. De ser nu en mulighed for at ændre deres levevilkår.
I de følgende år vokser utilfredsheden med den siddende regering, og i 2005 bliver præsident Carlos Mesa tvunget til at gå af på grund af voldsomme folkelige protester og politisk pres fra MAS. Ved valget den 18. december vinder Morales med 53 procent af stemmerne.
Da Morales sværger troskabseden 22. januar 2006 og bliver indsat som præsident, skaber han forargelse i borgerskabet ved at møde op i en simpel skjorte uden slips. Én af hans første handlinger som præsident er at skære sin egen løn ned til under det halve (knap 10.000 kroner om måneden).
I stedet for at underlægge sig markedskræfterne og den amerikanske imperialismes overherredømme, har Bolivias befolkning valgt at følge en anden vej, der fører mod bedre vilkår for de fattigste, større lighed, mindre udbytning.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


22. jan. 2009 - 00:00   30. aug. 2012 - 22:11

Kultur