¤¤Frygtelig lykkelig¤¤, en af årets helt store danske filmsucceser blandt såvel publikum som anmeldere, kandiderer til hele fem Bodilpriser, når statuetterne for de bedste præstationer i dansk film uddeles den 1. marts
Filmatiseringen af Erling Jepsens roman kan dog højst vinde i fire af kategorierne, idet både Kim Bodnia og Lars Brygmann er nomineret for bedste birolle.
Desuden har 'Frygtelig lykkelig' mulighed for at blive kåret til årets bedste film i konkurrence med 'Flammen og Citronen', den mest sete biograffilm i 2008, samt tre andre 'Gå med fred, Jamil', 'Lille soldat' og 'To verdener'.
Jacob Cedergren og Lene Maria Christensen rangerer blandt kandidaterne til bedste mandlige og kvindelige hovedrolle for deres indsats i 'Frygtelig lykkelig'.
27 danske film havde biografpremiere sidste år, og 11 af dem kom med blandt de nominerede, da Filmmedarbejderforeningen i København stemte om emnerne.
Af de i alt 24 nomineringer inden for dansk film falder 15 på følgende fire: 'Frygtelig lykkelig', 'To verdener', 'Lille soldat' og 'Den du frygtede'.
'Flammen og Citronen' må nøjes med to nomineringer. Den anden tilfaldt Thure Lindhardt for bedste mandlige hovedrolle.
Nyt Dali-museum åbner i Berlin
Den 5. februar åbner et nyt Salvador Dali museum på Potsdamer Platz i hjertet af Berlin.
Den excentriske spanske maler, billedhugger, grafiker og designer Salvador Dali bliver her repræsenteret med flere end 400 værker inden for alle de genrer, han boltrede sig i.
Foruden surrealistiske malerier og spændende skulpturer udførte Dali (1904 - 89) bogillustrationer, designsmykker og teaterdekorationer.
Sammen med landsmanden Luis Bunuel, skabte han de første surrealistiske film, blandt andet 'Den andalusiske hund' og bidrog med en drømmesekvens i Alfred Hitchcocks 'Troldbunden'.
Han skrev endvidere romanen 'Hidden faces' og en vidtløftig biografi i flere bind.
På det nye museum i den selvpromoverede kunstners navn tilknyttes et ekspertpanel, der vil stå til rådighed for publikum og svare på spørgsmål om kunstnerens specielle univers og liv, skriver Jyllands-Posten.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278