Brian Arthur Mikkelsen og regeringens praleprojekt, at give husly til forfulgte forfattere i danske byer, de såkaldte fribyer, har fået ny medspiller. Politiets efterretningstjeneste, PET
PET får det sidste ord, når det skal besluttes, hvem der kan få midlertidig opholdstilladelse i Danmark, skriver Jyllands-Posten.
Integrationsminister Birthe Rønn Hornbech (V) oplyser i en række svar til Folketingets integrationsudvalg, at 'der vil blive foretaget sikkerhedsmæssige høringer af efterretningstjenesterne i alle tilfælde. Hvor der er på tale at give opholdstilladelse til en forfatter m.fl. efter fribyordningen samt check i Schengeninformationssystemet (SIS), inden der kan udstedes opholdstilladelse'.
PET kan, uden at give nogen begrundelse, vurdere, at en forfulgt forfatter ikke skal have opholdstilladelse, fordi vedkommende er en fare for statens sikkerhed.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278