23 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Digte fra fangehullerne i Guantanamo trodser tremmerne

Digte fra fangehullerne i Guantanamo trodser tremmerne

Torsdag, 07. februar, 2008, 00:00:00

Formålet med disse digte fra Guantanamo-fanger har været at give udtryk for indre følelser og at skabe noget, der for den enkelte fange har kunne fungere som et frit univers, hvor alt er muligt

af Troels Bay Timmermann
'Det er naturligt at et menneske bliver opfindsom/og kreativ når man tager friheden fra ham.'
Netop dette synes at være drivkraften bag alle de fangers digte, der nu kan læses på dansk i 'Digte fra Guantánamo - fangerne har ordet.'
Digtsamlingen indeholder bidrag fra og en introduktion til 17 af fangerne fra forskellige arabiske lande.

Originale
Det er tydeligt at der der er tale om mennesker, som kommer fra en arabisk kultur med et klassisk billedsprog og digtopbygning. Digtene udmærker sig dermed ikke ved at være originale i billedsprog og form.
Dette har dog heller ikke været hovedintentionen fra disse bidragydere, og digtene bør heller ikke læses med fokus på dette. Formålet med digtene har derimod primært været at give udtryk for indre følelser og at skabe noget, der for den enkelte fange har kunne fungere som et frit univers, hvor alt er muligt, trods den bogstavelige indespæring.
Som Abduraheem Dorst skriver:
'Jeg flyver af sted på tankernes vinger/og således, selv i dette bur, kender jeg en større frihed.'
Dette fornemmes i de fleste af digtene. Og det er de digte, som tager udgangspunkt i den enkeltes situation, der klart er samlingens bedste.

Tro og håb
Trods 17 forskellige bidragydere, synes der at være nogle gennemgående positive temaer som fred, sandhed, længsel, kærlighed, tro, håb og retfærdighed.
Et af de bedste eksempler på dette er stroferne:
'Stadig skriver jeg løs som jeg står/Jeg ved nok hvad, men aldrig hvornår/som drømme starter og mareridt ender/jeg vender hjem til familie og venner.'
Digtsamlingens fordel er, at den giver et indblik i, hvordan et menneske føler, når det er indespærret under de forhold, der er på et sted som Guantánamo. Derudover er der en god introduktion til den arabiske verdens poesi, historisk set, hvor der bliver perspektiveret til de digte, som bogen indeholder.
Uanset hvad den enkelte har gjort, eller ikke har gjort, minder denne digtsamling én om, at bag alle mennesker gemmer der sig også et liv, som er knyttet til andre.

'Digte fra Guantánamo'. Udgivet af Amnesty i samarbejde med forlaget Det Poetiske Bureau. Bogen er på dansk.
Pris: 120,-. Overskuddet går til Amnesty. http://butik.amnesty.dk

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


07. feb. 2008 - 00:00   30. aug. 2012 - 22:15

Kultur