Det danske landsholds kalender i den europæiske VM-kvalgruppe 1 ligner en nøje udtænkt strategi
af Jens Espensen
Selvom sommerens EM-slutrunde i Østrig og Schweiz 'lige' skal afvikles, er DBU og landstræner Morten Olsen i fuld gang med forberedelserne til kvalifikationen til VM i 2010.
Et væsentlig skridt på vejen er fastlæggelsen af terminerne for kval-kampene, og her kunne Morten Olsen i weekenden løfte sløret for, hvordan det danske landshold skal sikre sig billetterne til Sydafrika.
Vanen tro bliver den slags ledsaget af en masse varm luft, og Olsen kunne da også fortælle, at programmet ser 'rimeligt' ud, selvom starten bliver 'hård'. Og at andre og tilsyneladende mindre stærke nationer har forbedret sig og ikke længere skal undervurderes etc.
Lur mig dog om ikke Olsen har haft en nøje udtænkt strategi i baghovedet under forhandlingerne med sine kolleger i de øvrige fodboldforbund.
Tre sekvenser
Deler man kampene op i tre naturlige dele, ligger der tre kampe i efteråret 2008, tre kampe i foråret 2009 og endelig fire kampe i efteråret 2009. Og selvom faktorernes orden er ligegyldig i et puljespil, er det næppe et tilfælde, at Danmarks tre formodede sværeste modstandere nemlig Portugal, Sverige og Ungarn alle kommer til København i turneringens sidste tredjedel kun afbrudt af en udekamp mod Albanien.
Fordelene ved kampforløbet synes indlysende af flere grunde. For det første starter Danmark med at møde nogle af de sværeste hold på udebane. Et eller to nederlag her vil være til at bære, eftersom en pauver pointhøst, dels vil være suppleret af tre 'lette' point fra hjemmekampen mod Malta, og dels vil være til at bære, eftersom 'vi ordner det til sidst på hjemmebane' stadig vil være en gangbar løsning.
For det andet andet har landstræneren ofte fastslået landsholdets sårbarhed over for skader. Med to svære udekampe placeret tidligt på efteråret, virker sandsynligheden for at råde over en forholdsvis 'fit' trup på dette tidspunkt rigtig god.
For det tredje ser programmet ud til at være ensbetydende med tre gange fuldt hus, og dermed optimal støtte til hjemmeholdet i de afgørende kampe.
Ingen ændring i spilsystemet
Mens landstræneren således ser ud til alvorligt at have overvejet strategien uden for banen, bliver der næppe foretaget væsentlige ændringer inden for kridtstregerne.
Danmark, der p.t. ligger som nummer 31 på verdensranglisten, skal fortsat være spilstyrende i et 4-3-3 system uanset spillested og modstander, selvom holdet kun formåede at hente to sølle point ud af atten mulige i kampene mod de tre øverste hold i EM-puljen.
Det tidligere landsholdskoryfæ Flemming Poulsen nok udtrykt det som mange tænker men ikke siger: 'Et af holdets problemer er, at både spillere og trænerstab sætter sig op på en piedestal, hvor de ikke hører hjemme. Nemlig at de spiller flot fodbold og er et af de bedste hold i Europa. Tingene hænger ikke sammen mellem det, de melder ud, og det de præsterer, og det giver også tæsk i pressen.'
Programmet i VM-gruppe 1
Lørdag 6. september 2008:Ungarn-DanmarkOnsdag 10. september 2008:Portugal-DanmarkLørdag 11. oktober 2008:Danmark-MaltaLørdag 28. marts 2009Malta-DanmarkOnsdag 1. april 2009:Danmark-AlbanienLørdag 6. juni 2009:Sverige-DanmarkLørdag 5. september 2009:Danmark-PortugalOnsdag 9. september 2009:Albanien-DanmarkLørdag 10. oktober 2009:Danmark-SverigeOnsdag 14. oktober 2009:Danmark-UngarnLørdag 14. november 2009:Playoff-kampeOnsdag 18. november 2009Playoff-returkampe
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278