En ansat i Politikens Hus har på Rød Ungdoms hjemmeside opfordret til flaskekast ved G13-demonstrationen. Vi er kede af det, siger avisens chefredaktør.
Da lørdagens store aktion for et nyt ungdomshus forløb efter den fredelige plan, blev en ansat i Politikens Hus skuffet. Under navnet 'Molotov Bent' har han - fra en af avisens computere - på ungdomsorganisationen Rød Ungdoms hjemmeside opfordret til hærværk og vold ved G13-demonstrationen.
'Hvis man skal blive helt klar må man ud og samle flasker og en tur på tanken, for uden kamp får vi nok ikke vores hus', er indledningen på den besked, Rød Ungdoms webmaster fandt på organisationens internet-debat, aftenen før den fredelige besættelse.
Indlægget fortsætter med at beklage, at området omkring Grøndalsvænge Allé 'ikke er så velegnet til kamp som det mere centrale Nørrebro' og med et håb om, at 'tyske venner', der 'ved hvordan man fører byguerillakamp' ikke er tilbageholdt ved grænsen.
- Vi blev ret chokerede, fordi beskeden ligger fuldstændig uden for den ikke-voldelige linie, som alle deltagere i G13-initiativet slutter op om. Derfor undersøgte vi, hvor meddelelsen kom fra, fortæller Laurids Hougaard, til Arbejderen.
Som Rød Ungdoms webmaster har han adgang til de såkaldte 'IP-adresser', som viser afsenderen på de indlæg, der bliver skrevet på hjemmesiden.
- Det betyder, at jeg kan se, hvor computeren står. Vi blev noget overraskede, da adressen i det her tilfælde var Politikens Hus på Rådhuspladsen, siger Laurids Hougaard.
Det bekræftes af chefredaktør på Politiken, Stig Ørskov.
- Det er meget beklageligt. Vi er virkelig kede af, hvis nogen herinde har misbrugt vores system. Indtil videre ser det ud som om det er tilfældet, siger han til Arbejderen.
Stig Ørskov understreger, at det er stik imod avisens principper, hvis en ansat har opfordret til voldelige handlinger.
- Vores webmaster arbejder lige nu på at finde ud af, hvilken computer det er skrevet fra, og hvem der kan have skrevet det. Hvad det vil få af konsekvenser er endnu for tidligt at gisne om, forklarer han.
Rød Ungdom kræver nu en forklaring af Politiken, samt en officiel undskyldning til initiativet G13 og Rød Ungdom.
Se indlægget på Rød Ungdoms hjemmeside: www.ru.dk
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278