Bogen ¤¤Man kan ikke slå ideer ihjel¤¤ handler ikke blot om Fidel Castro. Den kommer med et vigtigt indspark i idekampen, mener 21-årige Marie Herget Christensen i dette interview om bogen
- Ideer. Det er. hvad denne bog er fyldt med. Ganske sprængfarlige ideer, der i de rigtige hænder kunne ændre hele verden.
Marie Herget Christensen er begejstret efter at have læst bogen, Man kan ikke slå ideer ihjel, som er udgivet af Dansk-Cubansk forening. Bogen indeholder et udvalg af Fidel Castros mest skælsættende taler. Taler, der blev holdt mens man troede, at Cuba ville blive en saga blot i 1991. Og taler, der er høj-aktuelle indslag.
- Bogens ideer kan inspirere til revolutioner, ja, ideer som allerede har inspireret til revolutioner og ideer, som i dette øjeblik inspirerer hele den bolivarianske bevægelse i Sydmarrika til revolution, mener Marie Herget Christensen, der bor i København.
I følge Marie indenholder udgivelsen blandt andet også et meget åbenhjerteligt og varmt interview af befrielsesteologen Frei Betto. I dette interview fik Marie et herligt indblik i, hvordan Fidel Castro er som person. Beretninger fra barndommen og ungdommen, fortalt både med alvor og lune, som tegner et billede af en intelligent mand med masser af politiske ideer.
- Men måske endnu vigtigere, en mand med stor integritet. En mand, der har moralen som højeste dyd, som i stort og småt, hver eneste dag, lever sit liv efter ideerne. Og som forventer at andre også gør det, pointerer Marie- Hun mener, beretningerne fra revolutionen dengang forklarer lærer os noget om den revolutionære strategi og hvorfor den lykkedes.
- Det er jo en vigtig inspirationskilde i disse dage, hvor kommunister diskuterer program og revolutionær strategi, siger Marie Herget Christensen.
Men for hende er især det centrale omdrejningspunkt i bogen moralen.
- Fidel Castro leverer marxistisk teori, men med hvad ville kunne kalde kommunistisk etik som kernen, og helt tiden sat i forhold til dette enkelte menneske, til den enkeltes moral.
- Læseren får altså, på en let tilgængelig måde, og i Fidels letflydende sprog, en ordentlig omgang marxistisk teori og argumenter og samtidig inspirerer hans høje moral til , hvordan man 'bør' være som (marxistisk) menneske, siger Marie Herget Christensen, der selv har besøgt Cuba.
Hun mener, at mange af de borgerlige fordomme om Cuba får en ordentlig skud for boven i bogen.
- Blandt andet bliver den hykleriske påstand om, at Cuba er et diktatur omhyggeligt og velargumenteret gendrevet. Cubavenner vil i denne bog finde mange gode argumenter i kampen mod misinformationen om Cuba, siger hun og forklarer, at interviewet er hentet fra en bog,
Fidel og religionen. Derfor spiller spørgsmålet om religion også en stor rolle i interviewet.
Men den kristne og kommunistiske moral bliver stillet overfor hinanden. Ikke for at fremstille kommunismen som religiøs, men for anskueliggøre vigtigheden af moral for ethvert menneske, mener Marie.
Hun forklarer, at i anden halvdel af bogen bliver teorien og moralen så knyttet an til realpolitik.
- Fidel Castro forsvarer de samme ideer, som i interviewet, men denne gang i forbindelse med forskellige vigtige politiske sager i Cubas nyeste historie. På den måde behandler han emner som terrorisme, den globale ulighed, Cubas internationalisme, truslen fra USA og den bolivarianske bevægelse i Latinamerika, opremser den unge københavner, der var med til at fejre Fidel Castros fødselsdag i Dansk Cubansk Forenings lokaler på Nørrebro for en månedstid siden.
Marie Herget Christensen anfører, at en vigtig del af bogen er gæstetalerne.
- Nelson Mandela slår fast, hvor betydningsfyldt Cubas internationalistiske styrke i Angola var for apartheid-styrets endeligt. Dels Filipe Perez Roque, Cubas udenrigsminister, der ganske formidabelt gendriver påstanden om, at der ikke skulle være menneskerettigheder i Cuba, siger Marie og forklarer, at Filipe Perez Roque repræsenterer den nye generation af revolutionære i Cuba.
Marie mener, bogen som sådan er vigtig, fordi 'den kommer med et vigtigt indspark i idekampen'.
- Den kamp, som kæmpes i Cuba, i Danmark og på verdensplan. En kamp, som vi i Danmark står til at tabe, hvis vi ikke sætter alle sejl til, mener hun.
- Alligevel er det jo en kendt sag, at alt, hvad der kommer fra og om Cuba i bedste fald bliver ignoreret og værste fald forsøgt skjult for omverden af en vis lidet venligstemt nabo mod nord, siger Marie og tilføjer, at det for hende er en stor inspiration at læse bogen.
- Til at lave revolution og til at kæmpe, siger hun.
Hun vil nemlig gerne selv forstå, hvordan ét lille land, med en hel verden i mod sig, har en idé så farlig, at den kan lægge imperier i ruiner. Hvordan landet , trods kollapsen af den socialistiske verden stadig kan leve og udvikle sin revolution.
- Og dét sker i en verden, for folk bliver lammet af frygt og tynget i knæ af supermagtens våben. Hvor folkeligt oprør synes at være blevet en umulighed. ja, så viser bogen det modsatte, fortæller Marie begejstret.
Hun mener, det er svært at udsætte noget på bogen.
- Udover at den ikke er udkommet før, slutter Marie Herget Christensen.
Fidel Castro: Man kan ikke slå ideer ihjel. Kan købes hos Dansk-Cubansk Forening.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278