¤¤Tørklædemonologerne¤¤ vender op og ned på fordomme og klicheer om kvinder bag sløret. Der er mere under sløret end en Ekstra Blads-kliche
af John Bruun
Heldigvis er det ikke tre kvinder i burkaer, der fortæller 18 udvalgte kvinders historier. Ansigtsløst teater er ligesom ikke rigtig teater.
Betty Nansen Teatret har valgt at lade de tre pæredanske skuespillere, Anne Marie Helger, Laura Bro og Ann Eleonora Jørgensen, berette historierne med manuskript i hånden og uden 'etniske kostumer'.
Så er vi ikke i tvivl om, at det er teater. Lyt til historierne fra det virkelige liv, men lad dig ikke forføre ind i en anden verden i teatersalens mørke, som du bagefter kan putte ind i hjernens arkiv for interessante kulturelle oplevelser.
Det er livet lige udenfor i København og Danmark, det handler om. Et liv, du selv er en del af.
Det gør ind imellem oplevelsen lidt tung og ensformig. Men kvindernes historier er overraskende og mangfoldige. Både fra de kvinder, der ser tørklædet som en forbandelse og undertrykkelse og de kvinder, der føler frihed bag sløret - en frihed fra at skulle konkurrere og sælge sig selv i vores ekstremt forfængelige, konkurrence-prægede og modestyrede epoke her i Danmark.
Med og uden tørklæde
Tørklæderne skjuler søde, sjove, skrappe, stærke, fandenivoldske og kloge kvinder. Kvinder, der har et helt bevidst forhold til, hvorfor de har valgt at være tilslørede - og kvinder, der har smidt tørklædet i oprør.
Vi møder blandt andre pigen fra Makedonien, som blev gift som 16-årig i et arrangeret ægteskab. Som hun selv sagde ja til, hvorefter hun flyttede til Danmark. I dag driver hun en kiosk i Istedgade, har to børn og elsker livet og sin mand. Historien fortælles af Ann Eleonora Jørgensen med en smuk sødme og smittende livsglæde.
Andre historier er barskere.
En iransk kvinde har oplevet, at hendes veninde blev henrettet, fordi hun ikke gik med slør og hun havnede selv tilfældigt i Danmark efter en forfærdelig flugt gennem Iran til Tyrkiet. Hun kan næsten ikke tåle synet af kvinder, der vælger at gå med slør i Danmark.
En ældre slovensk kvinde fortæller om at blive ramt af depression efter at have mødt en sagsbehandler på socialkontoret, der spørger hende, om hun ikke hellere vil rejse hjem. Hende, der har boet 37 år i Danmark!
Kvinder kommer sjældent til orde
De 18 historier er udvalgt blandt knap 100 kvinders beretninger overfor researchere fra teatret.
Historierne giver liv og stemme til kvinder, som har oplevet at blive dæmoniserede på grund af Irak-krigen og dæmoniseringen af den islamiske verden og muslimske værdier. Som oplever mediernes angreb, men sjældent selv kommer til orde.
Det gør de nu på Edison-scenen og det er faktisk både tankevækkende og opmuntrende.
Der er mere under sløret end en Ekstra Blads-kliche.
Tørklædemonologerne: Research og manuskriptudvikling: Mette Wolf Iversen og Andrea ter Avest Dahm. Instruktion: Vibeke Bjelke. Scenografi: Karin Trille Høy. Spiller indtil 18. februar i København på Betty Nansen Teatrets anneksscene Edison.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278