´Det nye sker´, hedder filmen om Carl Scharnbergs arbejde og liv, som i september og oktober har premiere landet over
Tirsdag eftermiddag har den københavnspremiere i Park Bio - bemærk at billetter skal reserveres.
Filmen er en 38 minutter lang dokumentarfilm, og tilrettelægger Anne Lea Landsted har i redigeringen lagt væk på at skabe et portræt af Carl Scharnberg som de uofficielles talerør. Det gjaldt i fredsarbejdet, i hans digtning, i arbejdet med at skabe Børnenes Jord i Vrå, i samarbejdet med fagligt aktive med udsendelsen af Uofficielle Synspunkter.
Fimen skildrer Carls arbejde og liv gennem fortællinger fra venner og mennesker, han arbejdede tæt sammen med: Helge Lorenzen, Knud Christensen og Thomas Kruse samt datteren Ditte Scharnberg. Fra faglige sammenhænge medvirker Arne Dahl Olsen og Kjeld Richter-Mikkelsen.
I filmen indgår desuden video- og radiooptagelser med Carl samt en lang række fotos, der dokumenterer hans liv. Også uddrag af digte sat i musik af Peter Abrahamsen er med i filmen.
Filmpremiere i København: Park Bio, Østerbrogade 79. tirsdag 11. oktober kl. 15. Billetter skal reserveres hos Park Bio: tlf. 35 38 33 62.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278