26 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Dansk succes på Sundance

Dansk succes på Sundance

Fredag, 03. februar, 2012, 19:20:31

En dansk filminstruktør vandt for første gang prisen for bedste instruktion på den prestigefyldte Sundance Film Festival, der fandt sted i denne uge i den amerikanske delstat Utah.

10 timer til Paradis vandt prisen for bedste instruktion i serien World Cinema Dramatic Competition. Filmen, der havde havde dansk biografpremiere i torsdags, er Mads Matthiesens spillefilmdebut.

Bodybuilderen Kim Kold har hovedrollen som 38-årige Dennis, der bor alene med sin mor og rigtig gerne vil finde kærligheden. Han beslutter sig for at prøve lykken og finde en pige i Pattaya i Thailand, men Dennis’ naive syn på kærligheden får hurtigt skrammer. Han er tæt på at miste modet, indtil han møder Toi, og de to forelsker sig.

Filmen er optaget on location i Danmark og Thailand, og en lang række medvirkende er fundet i de miljøer, filmen portrætterer.

Mads Matthiesen deltog i 2008 på festivalen med kortfilmen Dennis, også med Kim Kold i hovedrollen.

– Jeg er meget overrasket og stolt over at vinde denne her pris. Sundance har på mange måder været her det hele startede for 10 Timer til Paradis, og det føles som et dejligt punktum at vinde denne fantastiske pris. Jeg håber virkelig at filmen nu vil komme ud i verdenen og blive set af endnu flere mennesker, for det er på mange måder, derfor jeg har lavet den, siger Mads Matthiesen til Dansk Filminstitut.

I World Cinema Documentary Competition vandt Lise Birk Pedersens dokumentarfilm Putins Kys prisen for bedste fotografering.

Filmen følger en russisk kvinde, der har gjort karriere i Nasji, en pro-Putin ungdomsorganisation, som arbejder for et stærkt Rusland. Nasji arrangerer politiske møder og sommerlejre med sunde udendørsaktiviteter, men er også forbundet med intimidering af politiske modstandere og mistænkt for overfald på kritikere.

Lise Birk Pedersens film havde verdenspremiere i hovedkonkurrencen på Amsterdams dokumentarfilmfestival IDFA og havde dansk premiere den 19. januar.

Putins Kys er fotograferet af Lars Skree. Han er tidligere kendt fra Lotte Svendsens Max Pinlig, Eva Mulvads Med døden til følge, Janus Metz’ Armadillo og Blod i mobilen  af Frank Piasecki Poulsen.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


03. feb. 2012 - 19:20   03. sep. 2012 - 10:50

Film