05 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Virkeligheden i en ny ramme

Virkeligheden i en ny ramme

Lørdag, 13. november, 2010, 10:43:46

Aarhus Filmfestival 2010 favner bredt med korte og lange værker inden for alle filmens genrer og skæve events.

Blandt de deltagende film er »David wants to Fly«, der ser guru-kultens pengemaskine Trancendental Meditation efter i sømmene.

Siden i går har Aarhus Filmfestival for 13. gang slået bio­grafportene op til filmfreaks i alle genrer og med alle interesser.

Under temaet Reframe Reality – sæt virkeligheden i nye rammer – inviterer festivalen folk til gratis at komme ind og lade sig konfrontere med nogle af de måske knap så smukke sider af eksistens.

Dokumentarfilmene er i år opdelt i fire samfundstemaer, alle med stor aktualitet, der knytter sig til menneskets vilkår forskellige steder på kloden.

Menneskevandring
Et af temaerne er den stadig mere udbredte handel med mennesket som vare, det være sig kvinder til seksuel brug, eller ufaglærte løsarbejdere der rejser rundt fra sted til sted for at arbejde under ofte kummerlige vilkår.

Krig og nød driver millioner af mennesker ind i håbløse ghettoer og lejre, mens landbefolkningen tiltrækkes – især i Kina – af det boom, der lige nu foregår i de store byer.

Kroppen som teknik
Den menneskelige krop er som aldrig før blevet et mål for forbrug. Sex og forplantning er techno, og naturen behøver ikke passe sig selv i den glade markedsøkonomi.

Radikalisering
Mennesker i både øst og vest hengiver sig i en stadig mere kompleks verden til religioner og bevægelser, der leverer skråsikre løsninger for de søgende sjæle.

Politik, magt og økonomisk gevinst går hånd i hånd med radikale religiøse holdninger, og det kan mærkes helt ind i den kapitalistiske medie- og filmindustri.

Folkemord
Aarhus Filmfestival sætter desuden fokus på begivenhederne omkring de såkaldte Røde Khmerers dannelse af det Demokratiske Kampuchea i midten af 1970’erne.

Det efterfølgende folke­drabs ideologi belyses gennem to film og et seminar med journalist Mette Holm, i samarbejde med Amnesty International.

Andre events
Trash the film er en Trash Nite Special med to timers rådden humor og vanvittige videoklip, der alle har erklæret krig mod det gode, det sande og det smukke.

Efter den er der Celebrate the film med prisuddeling i den regionale filmkonkurrence Go Wæst. Begge arrangementer afholdes i dag.

Læs det samlede program for Aarhus Filmfestival på dens hjemmeside.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


13. nov. 2010 - 10:43   03. sep. 2012 - 10:50

Film