04 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Tradition, spræl og kaffepunch

Musikanmeldelse

Tradition, spræl og kaffepunch

Habadekuk er et otte mands orkester med stærk trang og evne til at forny den danske folkemusik. Deres nyeste CD "Kaffepunch" lugter både af tradition og spræl.

Habadekuk rundede i sidste uge Tønder Festival med deres smittende oldcool udgave af dansk folkemusik tilsat saxofon, trommer og basun.
FOTO: habadekuk.dk
1 af 1

En frisk spand kaffe. Det er lige, hvad den danske folkemusik kan trænge til, og det får den fra Habadekuk, et folkemusikorkester på otte mand. Der er sat mere end én kedel vand over til kaffe, når man lytter til Habadekuks nyeste cd med titlen "Kaffepunch".

De otte gutter i Habadekuk har ikke været bange for at putte lidt snaps i fornyelsen og overvejelserne omkring dansk folkemusik.

Habadekuk rundede Tønder Festivals 40 års jubilæum i sidste uge, og er parat til mange flere sving ud i den store verden.

Saxofon, trommer og trækbasun er som friskmalede bønner til den traditionelle danske folkemusik. Disse instrumenter trækker både jazz, salsa og big band stil ind i de traditionelle danse og sange, som holder fast i rødderne med violin, harmonika, klaver og gulvbas.

Habadekuk har helt bevidst villet forny den danske folkemusik. De har lyttet til gamle spillemænd med livsfortælling og historie. De har stået på hovedet i de historiske bøger og optegnelser over folkemusikken i Danmark. Coveret til ”Kaffepunch” er fyldt med små historier og sange.

Navnet Habadekuk stammer fra en gammel Fanø-melodi, og cd’ens navn ”Kaffepunch” er hentet fra en Fanø-sang. Selv kalder Habadekuk deres musik for oldcool med snert af forsamlingshusballer. De gamle spillemænds stil.

De otte gutter i Habadekuk har ikke været bange for at putte lidt snaps i fornyelsen og overvejelserne omkring dansk folkemusik. På YouTube ligger en morsom video med sangen "Kaffepunch", der næsten kan konkurrere med Oluf Sand og æ kjøvenhavner, når de drikker kaffepunch i The Julekalender.

Der kan gro mos på selv den smukkeste musiktradition, men ikke hvis Habadekuk får fat i den. Men egner folkemusik sig til cd ? Bliver den ikke for renset? Selv om Habadekuk er avancerede i deres musik og gerne synger til, må det funke bedst live.

Habadekuk er nu på vej mod turné England og Sverige. Habadekuk skal opleves live, eller man må skubbe stolene til side i stuen, sætte CD'en på, tage en snaps og så danse igennem.

03. sep. 2014 - 07:33   03. sep. 2014 - 07:40

Musik

Karin Busk
5

Kaffepunch. Habadekuk. Er udkommet.

Forlag: GO’ Danish Folk Music.

Se mere på Habadekuk.dk.