31 Mar 2026  

KBH: Let skyet, 10 °C

Det selvstændige pigebarn

Filmanmeldelse

Det selvstændige pigebarn

Joy er den unge kæmpende forretningskvinde med familien i ryggen og konkurrenterne i angreb, men David O. Russels film er lidt for meget genbrug.

Joy, (Jennifer Lawrence), og faderen Rudy (Robert de Niro), der investerer alt i sin datters idé.
FOTO: SF Film
1 af 1

JOY er familiedramaet om den unge alenemor, der hellere vil gå rundt iført et par jeans end kjole og nederdel. Joy er en foregangskvinde med ben i næsen.

Griske pengemænd snyder Joy og forsøger at få del i hendes pludselige succes. 

Tilfældigt opfinder Joy, hvad hun selv kalder for "verdens bedste moppe", under en hændelse, hvor hendes oprevede far Rudy (Robert De Niro) smadrer en vase. Og så starter det hårde og dyre arbejde ellers med at producere og få solgt verdens bedste moppe.

Den kæmpende forretningskvinde

Griske pengemænd snyder Joy og forsøger at få del i hendes pludselige succes. Og det passer bestemt ikke Joy, der derfor kæmper med næb og klør for at stoppe dem i forsøget på at plukke hendes forretning yderligere.

Selv om Joy møder modstand og gentagne gange må op på hesten for at overbevise sine investorer og købere, såvel som familien - der også skal holdes sammen på - tager hun det med oprejst pande som en stærk og idealistisk foregangskvinde.

Man kan roligt sige, at Joy satser alt, ja, næsten hele butikken. Men så er det godt, at hun er en stærk kvinde, der ikke lader sig skræmme. Hun er heller ikke bange for hårdt arbejde eller for at få jord under neglene. Hun accepterer ikke et nej og finder sig i intet.

Silver Linings Playbook 2                                      

Jennifer Lawrence er som altid fantastisk, skøn at være i selskab med og dejlig at se på. Men jeg tog jeg mig selv i at tænke, at jeg havde set dette før, og om det var en "efterfølger" til instruktørens tidligere succes Silver Linings Playbook, som også har Cooper, Lawrence og De Niro i rollerne?

I den film spiller De Niro nemlig far med næsten den samme karakter som i JOY. Scenerne udspiller sig også primært i et gammelt familie-hus, ligesom den også har familielivet, som kernen i historien. Derfor bliver det desværre lidt for meget genbrug, og historien mangler dybde.

Alligevel føler man med Joy og er med hende hele vejen, for det fortjener hun. Lawrence er som selvskreven til rollen og spiller som altid røven ud af bukserne, energien stråler, så man hepper på hende og ønsker, at familiedynastiet skal lykkedes.

Det er i øvrigt tredie gang i træk at David O. Russel samarbejder med Jennifer Lawrence og Bradley Cooper.

31. dec. 2015 - 10:10   31. dec. 2015 - 10:20

Film

Martin Odgaard
Filmanmelder
4

JOY. Instruktør: Davis O. Russel. Har haft premiere.