26 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Turbo på kommunal aktionsdag

Protester over hele landet

Turbo på kommunal aktionsdag

I dag afholder Velfærdsalliancen alternativt kommunalt topmøde. Mødet skal sætte fart over planlægningen af en aktionsdag med demonstrationer foran mange af landets rådhuse.

Fra demonstration i marts mod omprioriteringsbidraget.
FOTO: Aage Christensen
1 af 1

I dag mødes knap 100 fagforeningsfolk og repræsentanter fra forskellige velfærdsorganisationer til alternativt kommunalt topmøde i Odense. Har skal de sætte turbo på planlægningen af en landsdækkende kommunal aktionsdag den 12. maj i protest mod regeringens omprioriteringsbidrag.

Vi vil sætte fokus på, at politikerne prioriterer helt forkert. 
Thorkild Olesen, Danske handicaporganisationer

Omprioriteringsbidraget betyder, at kommunerne hvert år til og med 2019 skal spare en procent på deres budgetter. Over de næste tre år svarer det til over syv milliarder kroner.

– Vores mål er i første omgang at forhindre, at omprioriteringsbidraget bliver en del af den økonomiaftale, regeringen og kommunerne skal lave for 2017, siger Jan Hoby, talsperson for Velfærdsalliancen-DK, der står bag både det alternative topmøde i dag og aktionsdagen den 12. maj.

11 protester er planlagt

Der er på nuværende tidspunkt planlagt demonstrationer foran rådhusene i 11 kommuner den 12. maj: København, Frederiksberg, Rudersdal, Aarhus, Aalborg, Esbjerg, Randers, Skanderborg, Silkeborg, Varde og Grindsted.

– Vi håber på, at få mange flere byer med. Det vigtige er, at alle de mange organisationer, der bakker op om Velfærdsalliancen, sætter noget i gang lokalt, der hvor de er, siger Jan Hoby.

Tilslutningen til Velfærdsalliancen er i konstant vækst. Initiativet blev stiftet i januar af 14 københavnske fagforeninger. I dag er 66 fagforeninger, velfærdsorganisationer og bevægelser med.

Handicaporganisationer er med

Danske Handicaporganisationer er blandt de senest tilsluttede. Det er en paraplyorganisation for 32 handicaporganisationer med i alt 330.000 medlemmer.

– Vi vil sætte fokus på, at politikerne prioriterer helt forkert. Vi håber ikke, at de kommer igennem med omprioriteringsbidraget, siger Thorkild Olesen, formand for Danske Handicaporganisationer.

De mange protester har fået Venstre og Dansk Folkeparti til at love, at de penge, kommunerne skal spare næste år som følge af omprioriteringsbidraget, vil blive brugt på kommunal velfærd. Men regeringen forbeholder sig ret til at beslutte, hvor og hvordan pengene skal bruges.

– Det er jeg ikke tryg ved. Handicapområdet er et af de områder, regeringen ikke lægger op til at ville prioritere. Og allerede i dag er mennesker med handicap hårdt ramt af nedskæringer rundt omkring i kommunerne, siger Thorkild Olesen. 

Velfærdsalliancen fastholder, at omprioriteringsbidraget skal helt væk.

I dag går faglige aktivister fra morgenstuden på gaden fem steder i København og derudover også i Albertslund og Skanderborg for at dele løbesedler ud om aktionsdagen den 12. maj.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


05. apr. 2016 - 06:35   05. apr. 2016 - 08:24

Budget 2017

ur@arbejderen.dk